Yıldız Teknopark’a Mühendislik Üssü Kuruluyor!

5b5988ac0490c9162c8fa474 - Yıldız Teknopark'a Mühendislik Üssü Kuruluyor!

Türkiye’nin havacılık ve uzay sanayisindeki en önemli teknoloji merkezlerinden biri olan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.(TUSAŞ/TAİ),İstanbul’un insan kaynağı ve endüstriyel alt yapısından daha fazla yararlanmak, mühendislere kolayca kendilerini geliştirebilme imkanı vermek amacıyla “mühendislik üssü” kuracak.
Yıldız Teknopark’taki açılış gerçekleştirilirken; TAI, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Yıldız Teknopark‘la önemli bir iş birliğine girdi.

5b5988ac0490c9162c8fa474 1 300x169 - Yıldız Teknopark'a Mühendislik Üssü Kuruluyor!İmzalanan protokol kapsamında; TAI, Yıldız Teknik Üniversitesi Kampüsünde Yıldız Teknopark‘a ayrılan bölgede iki bina inşa edecek. Bu binalardan bir tanesi TAI’nin kendi faaliyetleri için kullanılacak, diğeri ise Teknopark tarafından değerlendirilecek. TAI’nin kendi faaliyetlerini sürdüreceği bina 14 bin metrekare büyüklüğünde olacak. Yıldız Teknopark‘ta kurulacak tesisin TAI’nin İstanbul’da yürürlüğe koyacağı faaliyetler için bir merkez noktası olması öngörülüyor. Kısa süre içerisinde faaliyete başlaması planlanan tesiste, TAI tarafından; özgün uçak, helikopter, insansız hava aracı ve uydu projeleri için çok sayıda mühendis işe alımı gerçekleştirilecek.
İstanbul’un yüksek nüfus yoğunluğundan ve endüstriyel altyapısından daha fazla yararlanılmasına olanak sağlayan “mühendislik üssü”, TAI’nin daha önce şehirde kurmuş olduğu farklı birimlerin merkezini oluşturacak. Şirketin İstanbul organizasyonu Yıldız Teknopark‘ta yeni kurulacak tesis çevresinde şekillenecek. Tesiste hem mühendisler kendilerine geliştirebilme imkânı bulacak hem de mühendislik hizmeti üretilip yürütülen projelere önemli faydalar sağlayacak.IMG 70971 300x200 - Yıldız Teknopark'a Mühendislik Üssü Kuruluyor!

Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü‘nde kurulan ve sürekli gelişerek büyümeye devam eden Teknopark; 2014 yılı sonunda faaliyete başlayan 23.500 metrekarelik İkitelli yerleşkesiyle toplamda 170.000 metrekarelik Ar-Ge ofis alanına ulaştı.
Yıldız Teknopark; yazılım, bilişim ve iletişim teknolojileri, telekomünikasyon, elektronik, ilaç, makine ve teçhizat imalatı, kimya, havacılık, enerji, savunma sanayisi, inşaat, gıda gibi birçok sektörde Ar-Ge çalışmaları yürüten 370 firmaya ve 7 binden fazla kalifiye Ar-Ge ve yazılım personeline ev sahipliği yapıyor. Ayrıca Yıldız Teknopark Genel Müdürü; Prof.Dr.Mesut Güner 2009 yılından bu yana Yıldız Teknopark bünyesinde gerçekleştirdiği ihracat tutarının 180 milyon dolar seviyesinde olduğunu belirtmiştir.

Eğitim, araştırma ve kültür ortamı ile tercih edilen bir dünya üniversitesi olan asırlık üniversite Yıldız Teknik Üniversitesi hakkında ayrıntılı bilgiye; buradan ulaşabilirsiniz.

kisiselgelisimsmall 150x150 - Sahip Olduğumuz Değerlerin Ne Kadar Farkındayız?

Sahip Olduğumuz Değerlerin Ne Kadar Farkındayız?

22046773 1024x768 150x150 - Asırlık Geçmişi İle İstanbul'un En Parlak Üniversitelerinden Biri; Yıldız Teknik Üniversitesi

Asırlık Geçmişi İle İstanbul’un En Parlak Üniversitelerinden Biri; Yıldız Teknik Üniversitesi