Yıldız Teknik Üniversitesi Mezunu Ünlüler ve İş Adamları

Mehmet Şükrü Doğan

Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümününden mezun olmuştur. 1997-2000 yılları arasında SEKA A.Ş. İzmit Müessesesinde Mekanik Atölye Mühendisliği, SEKA A.Ş. Genel Müdürlüğünde Bilgi İşlem Şefliği ile İGDAŞ’ta Özel Kalem Müdürlüğü ve Uzmanlık,2001-2003 yılları arasında  Serbest Ticaret ile DMO Kalite ve Standardizasyon Daire Başkanlığında Mühendislik, 2003-2010 yılları arasında  Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nda Sermaye Piyasaları Daire Başkanı ve Proje Değerlendirme Uzmanı gibi pek çok yerde görev almıştır.19.07.2016 tarihinden itibaren, Sümer Holding Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Soner Sarıkabadayı

İlk olarak Yıldız Teknik Üniversitesi’nin İktisat bölümünü kazanan Soner Sarıkabadayı 2008 de girdiği sınavda Yıldız Teknik Üniversitesi’nin Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde Klasik Gitar bölümünü kazanmıştır ve aynı yıl içerisinde mezun olmuştur.

 

Kenan İmirzalıoğlu

İlk denemesinde sınavı kazanamayan Kenan İmirzalıoğlu ertesi yıl girdiği sınavda Yıldız Teknik Üniversitesi’ni kazandı. Matematik Bölümünü kazanan Kenan İmirzalıoğlu üniversite hayatında arkadaşlarının teşvikiyle modellik sınavına girdi ve 1995 yılında Türkiye’nin En İyi Modeli seçildi. Türkiye birincisi olarak katıldığı Best Model of the World yarışmasını da kazanan İmirzalıoğlu, bu yarışmayı kazanan ilk Türk erkeği oldu.

Hamdi Alkan

Yıldız Teknik Üniversitesi elektrik mühendisliği bölümünde okudu, 12 senede elektrik mühendisi olarak mezun oldu. Yıldız Teknik Üniversitesinde tiyatro bölümünde tiyatro hocalığı, genel sanat yönetmenliği yapmaktadır.Yıldız Teknik Üniversitesi oyuncularının bütün oyunlarına bazen yönetmen, bazen sponsor olarak destek olmaktadır.

Metin Günay

Film yönetmeni olan Metin Günay Yıldız Teknik Üniversitesi’nin Mimarlık bölümünden mezun olmuştur. Diriliş Ertuğrul, Evvel Zaman Hikayesi ve daha birçok filmin yönetmen koltuğuna oturmuştur.

Meriç Erkan

Yıldız Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği’nde okurken mankenlik teklifi aldı. Mankenlik nedeniyle üniversiteyi tam 9 buçuk yılda bitirebilmiş ve gerçek mesleği elektronik mühendisliğini hiç icra etmemiştir.  Meriç Erkan bir zamanların televizyon fenomenidir. Meriç Erkan, Ahu Tuğba ile yaşadığı aşktan sonra adını duyurmuştu.

Yavuz Çetin

Yüksek öğrenim hayatı boyunca da sürekli olarak elektro gitar çalmıştır. Yıldız Üniversitesi’nin müzik yarışmalarından da, Labirent isimli grubu ile çok sayıda ödül almıştır. Yavuz Çetin, yoğun çalışmalarından dolayı okuduğu üniversiteyi bitirememiştir. Yavuz Çetin, 1996 yılında, MFÖ grubu ile çalışmaya başlamıştır.

Yiğit  Özşener

Yiğit Özşener, 6 Nisan 1972 tarihinde İzmir, Karşıyaka’da doğmuştur. Babası avukat, annesi ise ev hanımıdır. Ortaokulda Fransızca, lisede de İngilizce öğrendi.
İstanbul’da Yıldız Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği’nden 1996 yılında mezun oldu. hayatına oyuncu olarak devam eden Yiğit Özşener: Son, Kaybedenler Kulübü, Aşk Tesadüfleri Sever, Ezel gibi filmlerde rol almıştır. Ayrıca seslendirmelerle birlikte 37 adet filmde yer almıştır.

Birol Namoğlu

1999’da Evren Gülçığ ile beraber Gripin’ i kurdu.Lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi’nin Metalurji ve Malzeme Mühendisliği, yüksek lisans öğrenimini ise Galatasaray Üniversitesi İşletme bölümlerinde tamamladı. Şimdi Gripin grubunun vokalistliğini yapmaktadır.

Ertuğrul Sağlam

Ertuğrul Sağlam, Türk teknik direktör ve eski millî futbolcudur. Traktörsazi’nin teknik direktörlüğünü yapmaktadır.Üniversite eğitimi için İstanbul’a yerleşen Sağlam, Yıldız Teknik Üniversitesi, Metalürji ve Malzeme Mühendisliği bölümüne kayıt oldu. Üniversite’de okurken bir yandan da futbola olan ilgisini kaybetmeyen Sağlam,Fenerbahçe’nin genç takımına girerek burada futbol kariyerine devam etti. O dönemden bu yana adı birçok takımla anılsa, birçok takımla görüşmeler yapsa da Sağlam hiçbir takımla anlaşamamıştı. Günümüze kadar 8 farklı takımda gerek teknik direktörlüğü gerek futbolcu olarak yer almıştır.

Fikret Orman

Yüksek öğrenimini gördüğü Yıldız Teknik Üniversitesi’ne yerleşti ve İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldu.Burada ki eğitimini tamamladıktan hemen sonra Amerika Birleşik Devletlerinde eğitim almıştır Günümüzde Beşiktaş’ın Teknik Direktörlüğünü yapan Fikret Orman Fikret Orman, siyah-beyazlı kulüpte yapılan ve 4623 kongre üyesinin katıldığı seçimde 4 bin 27 oy alarak Beşiktaş Kulübü’nün 33. başkanı oldu.

Murat Yıldırım

Yıldırım, Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümününden sekizinci senesinde mezun oldu. Tiyatro ve müziğe ilgi duyan Yıldırım, Yıldız Teknik Üniversitesi Oyuncuları’na (YÜO) katıldı ve 3 yıl amatör olarak tiyatroda oynadı. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki arkadaşları aracılığıyla televizyon dünyasına atıldı. murat yıldırım oyuncu ve sunucu adı altında pek çok rolde yer almıştır. 2017 şubat ayından beri ” Kim Milyoner Olmak İster? ” yarışmasını sunmaktadır.

Muharrem Cem Davran

İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümü mezunudur.Cem Davran, pek çok film tiyatro ve dizilerdem elliye yakın yapımda rol almıştır.1976 yılında Türkbank çocuk tiyatrosunda sanat hayatına başladı. 1977 yılında sınavla, İstanbul şehir tiyatrosuna çocuk oyuncu olarak girdi. 1980 yılında onaltı yaşında henüz reşit olmamasına rağmen, özel yetenek maddesinden profesyonel oyuncu kadrosuna alındı. İstanbul Şehir Tiyatrosunda üç yıl yönetim kurulu üyeliği ve genel sanat yönetmeni yardımcılığı yapmıştır.

Hayrullah Hakan Gürdal

Hayrullah Hakan Gürdal, 1968 yılında doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Uluslararası İşletme Bölümün’de yüksek lisansını tamamlamıştır.Makine Mühendisliği eğitiminin ardından işletme ve ekonomi yüksek lisans dereceleri almıştır.Sabancı Holdin adı altında kariyerine devam etmektedir.

Haydar Yenigün

1987’de Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği’ni bitirdi. Aynı sene Ford Otosan’a katıldı. 1990’a kadar Kaynak Metod Mühendisi olarak görev yaptı. 1997 yılında Ford Motor Company ve Otosan A.Ş. arasında hisselerin eşitlenmesi ve ilgili anlaşmanın imzalanmasının ardından Kocaeli Fabrikası’nın kurulması aşamasında çeşitli görevler aldı. 2012 yılının Şubat ayında Ford Otosan Genel Müdürlük görevini üstlendi.

Ali Coşkun

Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’ne giren Coşkun, 1960 yılında buradan mezun olmuştur.Ali Coşkun, 1939 Erzincan doğumlu milletvekili ve bakandır. Siyaset yaşamına Anavatan Partisi’nde başlayan Coşkun, 22. dönem Ak Parti İstanbul milletvekilidir ve 59. Hükümetin Sanayi ve Ticaret Bakanıdır.Bir dönem TOBB Yönetim Kurulu Başkanlığı, İslam Ülkeleri Odalar Birliği başkan vekilliği yaptı. Hayır kurumlarında, vakıflarda, cemiyetlerde görev aldı. Türkiye Sağlık Tedavi Vakfı kurucu üyeliği, Birlik Vakfı kurucular heyeti üyeliği, İş Dünyası Vakfı mütevelli heyeti başkanlığı, Aydınlar Ocağı Genel Başkan yardımcılığı, Türk Edebiyatı Vakfı şeref üyeliği görevlerinde bulundu.

Hasan Doğan

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığına seçilen Hasan Doğan, 1979 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünü bitirdikten sonra 1979-1980’de İngiltere’de lisan eğitimi aldı. 1981-1988 arası Koç Holding bünyesindeki Beldesan firmasında pazarlama koordinatörü olarak görev alan Hasan Doğan, 1988 yılında kurucusu olduğu Ramsey’in genel müdürlüğü görevini üstlendi.

Fuat Güner

Yıldız Teknik Üniversitesi’nin İnşaat Fakültesinden mezun olmuştur.Eğitimini tamamladıktan sonra mühendislik yapmaya başladı.Müzikle olan bağını koparmayan Fuat Güner’in Mazhar Alanson ile tanışmıştır. İkiliye daha sonra ise Özkan Uğur katıldı.

Altan Aras Fakılı

Yıldız Teknik Üniversitesi’nin Bilgisayar Mühendisliği fakültesini bitirmiştir.1991 yılında kurulan Casper’ın arkasında herhangi bir isim, sermaye, bayiilik desteği yoktu. Yıldız Teknik Üniversite’sinden mezun olan girişimci ruhlu 3 bilgisayar mühendisi; Altan Aras Fakılı, Yalçın Yıldırım ve Ali İhsan Daşkın, Mecidiyeköy’de yaklaşık 40 metrekarelik küçük bir ofiste bu işe başladı. 24 yılda Casper markası hızla büyümeye başlamış; Türkiye’yi aşarak Avrupa ve Ortadoğu’nun en büyük bilgisayar üreticilerinden biri haline gelmiştir.

Alemşah Öztürk

Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur.4129Grey’ in kurucusudur ve CEO’su olmuştur. Türkiye’nin en ödüllü ve başarılı dijital reklam ajansı oldu.

Ali Dumankaya

1966 doğumlu olan Ali Dumankaya, İbrahim Dumankaya Holding’in Yönetim Kurulu Başkanıdır.Yıldız Teknik Üniversitesi’nin Makine Mühendisliği bölümünü bitirmiştir.Ali Dumankaya, ULI Yönetim Kurulu Üyesi, GYODER, KONUTDER ve GS Spor Kulübü üyesidir. 31 Mayıs 2013 tarihinde DYK İnşaat’ı kuran Ali Dumankaya, İstanbul’da kentsel dönüşüm projelerini hayata geçirmeye devam etmektedir.

Tarık Akan

Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği ve İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsü mezunudur.Yeşilçam filmlerinde yer alan Tarık Akan ”Damat Ferit” olarak bilinmektedir.1973 yılında Altın Portakal Film Festivali’nde ”En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü kazanmıştır.

Hayri Bahaçlı

1989 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Endüstri Mühendisi olarak mezun olmuştur. Yüksek Lisans ve Doktora öğrenimini Yıldız Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlamıştır. 1999 yılından beri Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Endüstri Mühendisliği bölümünde Öğretim Üyesi olarak çalıştı. İETT İşletmeleri Genel Müdürü olarak atanan Baraçlı, 2014 Mayıs ayında ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri görevine atanmıştır.

Faruk Çelik

Yıldız Teknik Üniversitesi İşletme Enstitüsü’nden mezun olan Faruk Çelik Kocaeli İşletme Enstitüsü’nde iki yıl işletme eğitimi gördü.64. Hükümet Kabinesi’nde Gıda Tarım ve Hayvancılık bakanı olarak görev aldı.

Muhsin Akgün

Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nden mezun olmuştur ve üniversitede Fotoğraf Programında eğitim almıştır.Pina Bausch’un “Nefes” projesinde çektiği fotoğraf, gösterinin uluslararası tanıtımında kullanıldı.Profosyanel fotoğrafçılık adı altında pek çok kurumda bulunmuştur.

Mehmet Büyükekşi

Yıldız Teknik Üniversitesi’nde mimarlık okudu. Ziylan Taban şirketinde genel müdür olarak başladığı iş yaşamı, askere gitmeden kurduğu Ziylan Ayakkabı’yla sürüyor.Polaris, Flogard, Kinetix gibi markaları var. 200 milyon dolar cirosu olan 12 şirketli Ziylan Grubu, 41 ülkeye 15 milyon dolarlık ihracat yapıyor. Büyükekşi, halen TİM başkanvekili, İSO üyesi, Türk Eximbank ve THY’de Yönetim Kurulu üyesidir.

Zeynel Abidin Erdem

1970 yılında Yıldız Üniversitesi Kimya Fakültesi’nden mezun oldu. 1973-1976 yıllarında Sınai Anorganik Kimya Kürsüsü’nde asistanlık yaptı.1972-1974 yıllarında İstanbul Kimya Mühendisleri Odası Başkanı, 1973’te Kimsan İş ve İşçi Sendikası genel başkanlığını yürüttü. 1983 yılında MDP il teşkilatı kurucusu ve il başkanı olarak görev aldı. 1965 yılında iş hayatına başladı. Gnümüzde birçok şirketin yönetim başkanıdır.

Güray Erişkin

Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği’nden mezun olmuştur.Üniaktivite ve lamyouth firmaları Güray Erişkin tarafından kurulmuştur.Genel Koordinatör olarak kariyerine devam etmektedir.

Vehbi Varlık

Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Makine Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur.1977 – 1980 yıllarında Bursa’da kendi şirketi EMDE GAZ MUTFAK SAN. KOLL. ŞTİ. ‘ni kurdu.
1980 yılında İNOKSAN MUTFAK SAN. VE TİC. A.Ş. yi kurdu. Şu anda, 7 şirketten oluşan grubun başkanlığını yapmaktadır.

İbrahim Mirmahmutoğlu

1982 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği fakültesini kazandı. Burs alarak eğitimini tamamlayan Mirmahmutoğulları 1987 yılında sıfır sermaye ile Dizayn Grup`u kurdu.İbrahim Mirmahmutoğulları, UNESCO tarafından dünyanın su sorununu çözmeye katkısından dolayı ödüle de layık görülmüştür. Bugün MİR Holding 100 ünü üzerinde ki patenti ile, endüstriye dönüşmüş paten sayısında, tüm sektörlerde Türkiye birincisidir.

Yalçın Yıldırım

Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğinde öğrenim gördü. Kaynak: Çay tarlasından Türkiye’nin zirvesine çıktı. Rizeli Yalçın Yıldırım, Üniversiteden yakın arkadaşı olan Gaziantepli Altan Aras Fakılı ile bilgisayar şirketini kurdu. Kurdukları şirkette ürettikleri bilgisayar’a Casper adını verdiler.

Kuruluşundan Bugüne ‘Yıldız Teknik Üniversitesi

Yıldızların Gizemli Dünyası