Trump SARAY’da Yeni Yıl hazırlıkları Başladı

2 758x471 - Trump SARAY'da Yeni Yıl hazırlıkları Başladı

BEYAZ SARAY, ABD başkanının resmi konutudur. Washington, D.C.’nin merkezin­dedir. Beyaz boyalı sade ama etkileyici bir yapıdır.

James Hoban’ın tasarladığı yapı, 1792 ile 1800 arasında yapılmıştır. İrlanda doğumlu bir mimar olan Hoban, başkan konutu için düzenlenen çizim yarışmasını kazanmıştı. Çi­zimde, İrlanda’nın Dublin kentindeki Leinster dükünün sarayından esinlendiği söylenir.

7 300x211 - Trump SARAY'da Yeni Yıl hazırlıkları Başladı

 

John Adams, Beyaz Saray’da yaşayan ilk başkandı. Karısıyla birlikte buraya taşındığın­da yalnızca altı oda tamamlanmıştı ve Bayan Adams çamaşırlarını bugünkü en büyük ka­bul salonu olan Doğu Salonu’nda kuruturdu.

5 300x195 - Trump SARAY'da Yeni Yıl hazırlıkları Başladı

1814’te, İngiltere ile ABD arasındaki savaş­ta İngiliz kuvvetleri başkanlık konutunu ate­şe verdiler. Tümüyle yanan iç bölümler yeni­den yapıldı, dış duvarlar ise yangın izlerini kapatmak için beyaza boyandı. Beyaz Saray adı da buradan gelir. Yarım daire biçimindeki güney girişi ile sütunlu kuzey girişi 1920’lerde eklenmiştir. O zamandan bu yana tüm ABD başkanları burada yaşamıştır. Yatak odaların­dan birinde ise çok uzun boylu olan Abraham Lincoln’un boyuna uygun yatağı durmak­tadır.

6 300x171 - Trump SARAY'da Yeni Yıl hazırlıkları Başladı

Beyaz Saray’ın 1902’de yapılan batı kana­dında başkanın çalışma odası yer alır. Doğu kanadı 1942’de eklenmiştir.

9 300x168 - Trump SARAY'da Yeni Yıl hazırlıkları Başladı

Büyük, özel bir konuta benzemesine kar­şın, Beyaz Saray zamanla yalnızca başkanın ailesini değil, yardımcı ve sekreterlerinden oluşan büyük bir kadroyu da barındıracak kadar büyütülmüştür. Yapıda 54 oda, 16 banyo, sayısız salon, koridor ve depo vardır. Bir doktor ve dişçi muayenehanesi, televiz­yon stüdyosu ve camla örtülü güneşlenme yeri olan solaryumdan başka, bir kapalı yüzme havuzuyla, tüm personeli alacak büyüklükte bir nükleer bomba sığınağı da bulunmaktadır.

1 300x178 - Trump SARAY'da Yeni Yıl hazırlıkları Başladı

Başlıca salonlar, resmi yemek salonu, Do­ğu Salonu, mavi, yeşil ve kırmızı salonlardır. Halkın hafta içinde belirli sabahlar gezebile­ceği bu salonlar antika mobilyalarla, avizeler ve özel olarak donunulmuş halılarla döşenmiştir.

4 300x199 - Trump SARAY'da Yeni Yıl hazırlıkları Başladı

 

Beyaz Saray’ı çevreleyen bahçeler yaklaşık 6.4 hektar büyülüğünde; çimenler, çiçek bahçeleri ve korulardan oluşur. Güney girişi önündeki çimenlik, başkanın ve ailesinin özel kullanımı içinse de, Paskalya’da halka açılıyor.

3 300x190 - Trump SARAY'da Yeni Yıl hazırlıkları Başladı

oyuncak1 1 150x150 - Oyuncak bebeğime ne oldu ? Eskiçağlardan günümüze oyuncak bebek tarihine göz atın.

Oyuncak bebeğime ne oldu ? Eskiçağlardan günümüze oyuncak bebek tarihine göz atın.

pc 150x150 - Hayatımızı ele geçiren sistem "Bilgisayarlar"

Hayatımızı ele geçiren sistem “Bilgisayarlar”