Sir Richard Arkwright Kimdir ve Dokuma Tezgâhı Mantığı

Sir Richard (1732-92). Sir Richard Arkwright, İngiltere’nin Lancashire bölgesinde bir liman kasabası olan Preston’da doğdu. On yaşındayken bir berberin yanına çı­rak olarak girdi. Burada çalışırken, gün ışığın­da saç renginin solmasını önleyen, yeni bir saç boyama yöntemi buldu. Ayrıca perukalar yaparak, bunları çevre kasaba ve köylere sattı.
Arkwright evlerinde çalışan pamuklu ku­maş dokumacılarını izlerdi. Dokumacıların tezgâhta enlemesine bağlanan atkı iplikleri için pamuk ipliği, ama uzunlamasına bağla­nan çözgü iplikleri için İrlanda keten ipliği kullandıklarını fark etti. Bunun nedenini sor­duğunda, dokumacılar ona, dokumanın çözgüsü için yeterince ince ya da sağlam pamuk ipliği bükemediklerini söylediler.
Böylece ipliği daha iyi bükebilmenin yolla­rını araştırmaya başlayan Arkwright, sonunda su gücüyle çalıştığı için su tezgâhı adı da veri­len bir eğirme tezgâhı geliştirdi. Bu tezgâhı yöredeki bir saat yapımcısının yardımıyla gerçekleştirdi. Buluşunun patentini 1769’da aldı. İki çift silindiri olan eğirme tezgâhının üstteki silindirleri deriyle kaplıydı; alttakiler ise çe­liktendi ve üzerlerinde pamuğu tutmak için yivler vardı. Ayrıca silindirlerin arasından ge­çen pamuğu bükmeye yarayan iğler vardı. Silindirlerden bir çifti öbüründen daha hızlı döndüğü için, eğrilen iplik ince ama dayanıklı oluyordu.
Bundan iki yıl sonra buluşunu denemek amacıyla, İngiltere’nin Nottingham kentinde, ilk iplik eğirme atölyesini kuran Arkwright eğirme tezgâhını daha da geliştirdi ve Lancashire bölgesinin dünya pamuk ticaretinin mer­kezi durumuna gelmesine katkıda bulundu.
Arkwright‘ın kurduğu fabrikalar düzenli çalışıyor ve öbürlerine iyi örnek oluyordu; ip­lik bükme işini makine kullanarak kolaylaştır­ma girişimleri, işsizliğe yol açacağı düşünü­lerek ilkönce hiç benimsenmedi. Bu arada Arkwright‘a karşı olanlar ellerinden gelen her şeyi yaptılar; üstelik fabrikalarından birini de yaktılar. İlk günlerde karısı bile, zamanım bo­şa harcadığını düşünerek Arkwright‘ın ma­ketlerinden birini parçalamıştı. Daha sonrala­rı, Arkwright büyük bir mucit olarak kabulle­nilmiş ve ancak o zaman çocukken olanak bu­lamadığı eğitimini gerçekleştirebilmiştir.

Bir Cisim Yaklaşıyor | Mckinsey Company

Arma Tarihi