SHERLOCK HOLMES Kim ?

SHERLOCK HOLMES Kim ?

Bir zamanlar Sher-lock Holmes’un gerçek bir kişi olduğunu sanan pek çok kimse adresine mektuplar gönderirdi. Bir keresinde, Londra’ya gezme­ye gelen bir grup Fransız öğrenci ilk önce nereyi görmek istedikleri sorulduğunda, hep bir ağızdan, “Baker Caddesi’nde Sherlock Holmes’un evini” yanıtını vermişlerdi. Ger­çekte ise ünlü dedektif Sherlock Holmes, yazar Sir Arthur Conan Doyle’un düş ürünü bir kahramanıdır. Bir bakıma Doyle, Holmes tipini tıp eğitimi gördüğü yıllarda tanıdığı Doktor Joseph Bell’i örnek alarak yaratmıştı. Doktor Bell, keskin gözlemciliği ve elindeki bilgilerden yararlanarak doğru sonuçlara ulaşma yeteneği ile tanınıyordu. Sherlock Holmes da akıl yürüterek doğru sonuca ulaş­makta gösterdiği başarıyla dedektif romanla­rının en ünlü kahramanlarından biri oldu (bak. DEDEKTİF).

Örneğin, ilk Holmes öyküsü olan Sherlock Holmes: İntikam Tutkusu’nda (A Study in Scarlet; 1887) Holmes’un Doktor Watson’la ilk kez karşılaşmaları ve Baker Caddesi

221B’deki, gerçekte olmayan ünlü evi paylaş­maları anlatılır. Watson, Afganistan Savaşı’n­da yaralandığı için izinle Londra’ya dönmüş askeri bir cerrahtır. Holmes, “sanırım Afga­nistan’dan yeni geldiniz” deyince, Watson epeyce şaşırır. Birkaç hafta sonra Holmes bu gözlemi nasıl yaptığını açıklar. “Akıl yürütme süreci şöyle başladı: İşte, tipinden doktor olduğunu sandığım bir bey, ama havasında askerce bir yan var. Öyleyse askeri doktor olmalı. Güneşli, sıcak bir ülkeden geldiği yüzünün yanıklığından belli. Bilekleriyse da­ha açık. Demek ki derisinin doğal rengi koyu değil. Bitkin görünüşünden de anlaşıldığı gibi büyük güçlüklerle karşılaşmış, hatta hastalan­mış olmalı. Sol kolundan yaralanmış. Bu kolunu rahat kullanamıyor, tutuşu da doğal değil. Pekâlâ, bir İngiliz doktor hangi sıcak iklimli ülkede bu kadar sıkıntı çekmiş ve kolundan yaralanmış olabilir? Kesinlikle Af­ganistan’da. Bütün bu düşünceler kafamdan bir anda geçti.”

Conan Doyle’un tümü Strand Magazine adlı dergide yayımlanmış dört uzun ve 56 kısa Sherlock Holmes öyküsü vardır. Bunlardan ilki 1891’de, sonuncusu ise 1925’te yayımlan­dı. Öykülerin çoğu pek de zeki olmayan Doktor Watson’un ağzından anlatılır ve her Öyküde büyük dedektif Holmes, ustaca çö­zümlerini Watson’a açıklamak zorunda kalır.

Öyküler birbirini izledikçe Sherlock Hol­mes da halk arasında giderek daha çok ünlendi. Holmes üzerine tek bir satır yazama­yacak kadar bu işten bıkan Conan Doyle, öykülerinden birinde onu öldürmeye karar verdi. Ama okurlarının büyük tepkisiyle kar­şılaşınca, Sherlock Holmes’u büyük bir usta­lıkla yeniden yaşama döndürmek zorunda kaldı. Sherlock Holmes’un Türkçe yayımlan­mış öyküleri arasında Şerlok Holmes’in Mace­raları; Dörtlerin Esrarı (The Sign of Four; 1890), Şerlok Holmes’in Anıları (The Memo-ries of Sherlock Holmes; 1893) ve Baskerviller’ in Köpeği (The Hound ofthe Baskervilles; 1902) sayılabilir.

Değerlendirmek ister misiniz?

0 points
Upvote Downvote

Ateşten Zarar Görmeyen Canlı “Semender”