Pablo Escobar Hakkında Bilinmeyenler

1516354971 f5851b - Pablo Escobar Hakkında Bilinmeyenler

Pablo Escobar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

giphy 2 2 - Pablo Escobar Hakkında Bilinmeyenler

“Fena adamların her defasında şanslı olmaları gerekir. İyi adamların ise tek bir sefer şanslı olmaları yeterlidir.”
“Bu sözün sahibi atarlı ,giderli abi Pablo Escobar hakkında bilinenler kadar bilinmeyenleri merak edenler, kızı üşümesin diye  2 milyon dolar yaktığını biliyorlardır.
    Pablo Escobar , ailesiyle hükümetten ve polisten kaçarken kızını ısıtmak için yaktığı 2 milyon doları düşününce ,kendisinin delilik seviyesini basit bir şekilde anlayabiliriz. Sizce bu delilik mi yoksa dünyadaki hiçbir şeyi ailesinden çok önemsemeyen bir adamın yapacağı bir hareket midir?
“Evladım için değil 2 milyon dolar, dünyaları yakarım!”diyenler  olacaktır.Pablo Escobar öldüğünde 9 yaşında olan Manuela şu anda 34 yaşında. Kendisi halen Arjantin’de bulunmasına ve herkesin kimliğini bilmesine rağmen Escobar ailesinin diğer fertlerine nazaran insanların ilgi odağı olmaktan kaçınmaktadır.
Gerçek adı Pablo Emilio Escobar Gaviria’dır .Çiftçi bir baba ve öğretmen bir annenin çocuğu olarak 1 Aralık 1949 ‘te Kolombiya Rionegro’da dünyaya gelen 7 kardeşten biridir. Bir süre sonra ailesi Envigado şehrine taşınmıştır. Ailesi yoksul olan Pablo bu yoksulluğa içlenmiş ve annesine “Az daha dayan büyüdüğüm zaman bütün istediklerini ayağına getirteceğim.” diyerek büyük bir söz vermiştir. Yoksulluğa içerlenmiş olan Pablo, hırslı bir genç olarak büyür. Hedeflerini sürekli yüksek tutması ve para kazanmak için her yolu hak görmesiyle onu suç dünyasının en büyükleri arasına girer..
Suç kariyerine ufak tefek hırsızlıklarla başlayan Pablo kısa bir süre sonra kaçak sigara ve sahte ikramiye biletleri satarak dolandırıcılık kariyerine de başlamış bulundu. Kolombiya’da kaçak sigara sektöründe  rekabet olduğu için Pablo bu işi bırakır ve araba hırsızlığına başlar.Pablo , Kolombiya’nın ünlü ve varlıklı insanlarını kaçırıp fidye almaya başlayıp suç dünyasında yükelir. 1970’lerin başında uyuşturucu piyasasında en çok satışı olan esrar yerini hızlı bir şekilde kokaine bıraktı. Kokain üretimi için uygun olan  Kolombiya, komşularından yana oldukça şanslıydı. Çünkü kokain üretimi için önemli olan koka tarlaları Kolombiya’nın komşu ülkeleri Peru ve Bolivya’da oldukça fazlaydı.
Escobarın uyuşturucu piyasasına girmesi ise Medellin şehrinin ünlü uyuşturucu baronu Fabio Restrepo’yu öldürmesiyle başladı. Fabio’yu öldüren Pablo hemen ardından “Kazanan her şeyi alır.” mantığı ile her şeyine el koymuş ve dünyanın daha önce görmediği kadar büyük bir kartel olur.
Pablo emir verip Peru ve Bolivya’daki tüm koka hamurunu satın almış ve onları işlemeye başlamıştır. Ürettiği kokaini yüksek bir fiyata ABD pazarında satar.
Özel uçak alan Pablo, uçağın lastiklerinin içine kokain koyarak Panama’ya doğru yola çıktı. İlk Panama uçuşlarını kendi yaptı ve Panama’daki yolcu uçaklarına da aynı şekilde uyuşturucuları gizleyerek Amerika’ya girişini sağlamıştı. İlk başta Florida olmak üzere bütün eyaletlere dağıtımını sağlamıştı.
80’li yıllara geldiğinde artık günde 15 ton kokaini Amerika’ya transfer eder hale gelmişti. Artık kazandığı paradan ve kurduğu suç çetelerinden kaynaklı Pablo’nun gözü daha da kararmış ve işleri inanılmaz boyutlara taşımıştı. Boeing 727 model yolcu uçakları alıp yolcu koltuklarına da kokain koyarak bütün uçağı kokainle doldurmuştu.

Siyasete Girişi

giphy 8 - Pablo Escobar Hakkında Bilinmeyenler

Gençliğinde sürekli arkadaşlarına “Kolombiya’nın başkanı olacağım göreceksiniz!” demiştir ve en sonunda büyük paralar harcayarak 1982 yılında milletvekili seçilmeyi başarmıştır.

Hapise Atılması ve Hapisten Kaçması

giphy 1 2 - Pablo Escobar Hakkında Bilinmeyenler

1991 yılında Cesar Gaviria hükümeti döneminde Pablo hakkında tutuklanma kararı çıkmıştır. Pablo hükümetin kararlı tavrını gördükten sonra teslim olma kararı aldı. Eğer teslim olmayıp kaçsaydı, yakalandığında ABD’ye teslim edilecekti. Teslim olurken ABD’ye verilmemesi ve kendi hapishanesini inşa etmesi hakkında anlaşma yapmıştır.
Pablonun inşa ettirdiği hapishanenin içinde spa ve kumarhane bulunmaktaydı. Gardiyanları ise devlet memurları arasından rastgele bir şekilde kendisi seçti. Halk arasında Escobar Oteli veya Clup Medellin olarak bilinen bu hapishanenin 5 yıldızlı otelden hiçbir farkı yoktu. Devlet kendisini standart bir hapishaneye transfer etmek istediğini söyleyince firar etmek zorunda kalmıştır.

Ölümü

giphy 3 2 - Pablo Escobar Hakkında Bilinmeyenler

Hapishaneden kaçan Pablo ile hükümet arasında tamı tamına 1.5 yıl süren bir kovalamaca başladı ve bu dönemde ailesini korumak için büyük çaba edip, büyük paralar harcadı.
Başlatılan arama operasyonları süresince, kolluk güçleri Pablo’nun Medellin Karteli de zor duruma düştü. Pablo’nun ortaklarının birer birer öldürülmesi sonucunda, Medellin Karteli düşüşe geçti ve sonunda dağıldı.
Köşeye sıkışan Pablo sadece hükümetten değil,  öldürdüğü insanların yakınlarından oluşan Los Pepes adındaki bir çete tarafından da kovalanıyordu. Pablo’nun öldürdüğü insanların yakınlarından oluşan bu çete Medellin Karteli’nin rakibi olan Cali Karteli tarafından da destekleniyordu.
3 Aralık 1993 günü askerlerle girdiği bir çatışma sonucu göğüsünden, kafasından ve kulağından vurularak öldürüldü. Çoğu kişi askerlere yakalanmak için kulağına ateş ederek kendini öldürdüğünü düşünse de bu bir muammadır.
Sevmeyeni kadar sevenide çok olan Pablo’nun cenazesine 25 bin kişi gelmiştir ve bir devlet büyüğü gibi uğurlanmıştır.
hollanda 150x150 - Cezalandırılanların Hikayesi | Günahkar Şehirler

Cezalandırılanların Hikayesi | Günahkar Şehirler

slenderman slendrina 56256296 150x150 - Slenderman'ın Gerçek Olduğunu Biliyor musunuz?

Slenderman’ın Gerçek Olduğunu Biliyor musunuz?