Milli Sporumuz ”Konkurhipik”

KONKURHİPİK, binicilik sporunun bir dalı­dır. Konkurhipik yarışmalarında biniciler ko­şu yoluna (parkur) tek tek girer ve değişik aralıklarla yerleştirilmiş çeşitli engelleri belirli bir süre içinde aşmaya çalışırlar. Amaç, bütün engelleri belirlenen süre içinde ve kurallara uygun olarak aşmaktır. Eğer birden fazla bi­nici bunu başarırsa, en kısa sürede bitirmiş olanı yarışmayı kazanır. Atlama sırasında devrilen ya da atlanmayan engeller için belirli sayıda ceza puanı verilirken, belirlenen süre­nin aşılması durumunda da ceza puanı verilir.

Bu spor, süvari subaylarının at yarışlarına ve atla engel atlamaya meraklı olduğu 19. yüzyılda başladı. At yarışının bir türü olan en­gelli koşu da aynı dönemde başlamıştır.

Ama konkurhipik at yarışının bir türü değildir, çünkü biniciler parkura tek tek çıkarlar.

Konkurhipik, uluslararası bir spor olarak son yıllarda büyük bir gelişme göstermiştir. Günümüzde küçük kır konkurhipiklerinden büyük uluslararası konkurhipiklere kadar bir ­çok yarışma düzenlenmektedir. Erkek ve ka­dın binicilerin eşit koşullarda katıldıkları kon­kurhipik Olimpiyat Oyunları’nda yer alan bir spordur.

Birçok engeli içeren konkurhipik parkuru, açık havada ya da kapalı alanda kurulabilir. Başlıca iki tür engel vardır: Duvar, çit gibi yükseklik engelleri ve su hendeği, paralel çit­ler gibi açıklık engelleri. İki ya da üç engelli engel grupları da oluşturulabilir. Olimpiyat­larda kullanılan engeller yaklaşık 1,5 metre yüksekliğindedir. Ama daha yüksek engelle­rin kullanıldığı yarışmalar da vardır.

Konkurhipik yarışmalarında sonucu yalnız­ca alınan puanlar belirler. Kuşkusuz binicinin usta olması gerekir, ama ata biniş stili dikkate alınmaz. Yarışmada başlıca rolü at oynarsa da binicinin becerisi de önem taşır. Binici soğuk­kanlı, zeki ve dengeli olmalıdır. Bu heyecan verici sporun belirli tehlikeleri de bulunduğu için atın ve binicisinin kendine güvenli ve gö­zü pek olması gerekir.

Uluslararası konkurhipik yarışmalarını Uluslararası Binicilik Federasyonu (FEI) de­netler.

İki tur üzerinden yapılan Uluslar Kupasında dörder birinciden oluşan takımlar yarışırç Uluslar Kupası’nda başarılı olan takım­lar Başkanlık Kupası’na katılır. Bu kupada en iyi altı dereceyi yapan takım ödül kazanır.

Olimpiyat Oyunları’nda at terbiyesi yarış­ması da yapılır. Bu yarışma için ata çok çeşitli hareketleri yapması öğretilir. Yürüyüş, tırıs ve eşkin gibi atın doğal hareketleri eğitimle en yetkin bir düzeye çıkarılır.

Olimpiyat Oyunları’nda at terbiyesinin yanı sıra üç gün yarışları da yapılır. Üç gün süren yarışmada ilk gün at terbiyesi yarışması, ikinci gün engelli kır koşusu ve son gün de konkur­hipik yarışması yapılır. Bu üç yarışmada alı­nan puanların toplamı sonucu belirler.

Malazgirt Savaşının Kahramanı ”Alp Arslan”

Muhteşem Kral ”Agamemnon”