İlginç Ağaçlar

ağaç
ağaç

Dünyamızın oksijen kaynakları ağaçlar bulundukları yeri güzelleştirirken içimizi de ferahlatıyor. Nice şiire, şarkıya ilham olan bu doğa harikaları, serin gölgeleriyle yazın bunaltıcı sı­caklarında tüm canlılara kucak açmakla kalmıyor, sel ya da erozyon gibi pek çok afetten korunmamızı sağlıyor. Ağaçlar çölleşmenin önemli bir problem olduğu günümüz dünyasında yeryüzünün sahip çıkılması gereken değerleri olarak hayatı­mızdaki vazgeçilmez yerlerini korumaya devam ediyor. Bu yazımızda dünyanın farklı bölgelerinde karşılaşılabilecek ilginç ağaçları derledik. Keyifli okumalar dileriz.

Sekoya Ağacı

Sekoya ağacı yaklaşık 120 metreye ulaşan boyuyla dünyanın en uzun ağacıdır. 3 bin yıl kadar yaşayabilen görkemli sekoya ağa­cının boyu 26 katlı bir binanın yüksekliğine erişebilir. Gövde çapı 7 metreyi bulabilen Kuzey Amerika menşeli ağaç, oldukça kalın kabuklara sahiptir. Kabuğunda bulunan yo­ğun miktardaki reçine, ağacı yangına dirençli kılar. Pul veya iğne yapraklı türleri bulunan sekoyanın kozalaklarının olgunlaşması ise yaklaşık bir yıl sürer. Ağaca “sekoya” isminin Kızılderili Cherokee kabilesi için yazı sistemi geliştiren Sequoyah adındaki savaşçının onu­runa verildiği rivayet edilir. Bilinen en uzun sekoya ağacı ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan 115,61 metrelik Hyperion‘dur ve 700 ila 800 yaşında olduğu tahmin edilmektedir.

Ejderha Kanı Ağacı

Ejderha kanı ağacının anavatanı Kanarya, Madeira ve Cape Verde adalarıdır. Ağaca koyu kırmızı reçinesi nedeniyle bu isim ve­rilmiştir. İlginç görünümüyle dikkat çeken ağaç, oldukça yalın bir gövdeye sahip ol­masına rağmen tepesinde keskin dikenli yapraklarla taçlanmıştır. Günümüzde Hint Okyanusu’ndaki Sokotra adasında yetişen ejderha kanı ağacının gövde çapı 1 metre­ye, boyu 10 metreye ulaşabilmektedir. Ada halkı ejderha kanı olarak tanımladıkları reçineyi tarih boyunca çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanmıştır. Ağaç, mart ayında çiçeklenmeye başlar, meyvelerinin olgunlaşması ise neredeyse 5 ay sürer.

pirangi 300x156 - İlginç Ağaçlar

Pirangi Kaju Ağacı

Dünyanın en büyük kaju ağacı, Brezilya’nın Rio Grande do Norte eyaletinin Natal şehrine 12 kilometre uzaklıkta bulunan Pirangi’deki kaju ağacıdır. Toplam 8 bin 500 metrekare­lik bir alanı kaplayan ve dallarından her yıl 60 bin civarında meyvenin toplandığı bu na­dide ağaç, 1994 yılında Guinness Rekorlar Kitabına girmiştir. Ağacın dalları yukarı değil de yana doğru büyüdükçe bir süre son­ra ağırlaşıp toprağa değmekte ve bu noktada yeniden köklenmektedir. Tek başına bir or­man görüntüsündeki Pirangi kaju ağacının 1888 yılında Luiz Inâcio de Oliveira adlı bir balıkçı tarafından dikildiği ve balıkçının bu ağacın gölgesinde öldüğü rivayet edilir. Simgeleşen Pirangi kaju ağacı için her yıl birçok turistik tur düzenlenmekte ve turistler kaju meyvesini ücretsiz tadabilmektedir.

banyan 300x253 - İlginç Ağaçlar

Banyan Ağacı

Hindistan ve Orta Afrika coğrafyalarında yetişen banyan ağacı, Uzak Doğu’da “bilgelik ağacı” olarak da anılmaktadır, Budizm felse­fesinin önde gelen isimlerinden Siddhartha Gautama’nın bu ağacın altında meditasyon yaparken aydınlandığına inanılır. Bu sebeple banyan ağacı Budistler için özel ve kutsal bir anlam ifade eder. “Hint inciri” olarak da anı­lan ağaç sıcak iklimleri sever ve birkaç yüz­yıl yaşayabilir. Bu türün en önemli özelliği ana gövdesinin dışında irili ufaklı çok sayıda ek gövdeye sahip olmasıdır. Bu ek gövdeler dalların yukarıdan aşağıya doğru büyümesi sonucu oluşur. Tüm gövdeleriyle beraber tek başına bir orman görüntüsü sergileyen ağaç, oldukça geniş bir alanı kapladığından gölge­sinde yüzlerce insan toplanabilir. Uzunluğu 20 metreye ulaşabilen banyan ağacı, ana göv­desi ömrünü tamamlasa dahi diğer gövde­lerinden aldığı destekle yıkılmadan ayakta durabilir.

köpekb 150x150 - Denizlerin Kokulu Rüyası Köpekbalıkları

Denizlerin Kokulu Rüyası Köpekbalıkları

etieti 150x150 - Afrika'nın kadim medeniyeti: Etiyopya

Afrika’nın kadim medeniyeti: Etiyopya