Harikalar Diyarı ” Kahire “

Screenshot 6 758x458 - Harikalar Diyarı " Kahire "

Harikalar Diyarı ” Kahire “

Mısır’ın başkenti Kahire 20 milyona yaklaşan nüfusuyla Arap dünyası’nın ve Afrika’nın en büyük şehridir. Mısır’ın kuzeydoğusunda bulunan ve büyük bir bölümü Nil Nehri’nin doğu kıyılarına yayılan Kahire’nin kelime anlamı “galip, üstün gelen”dir. Tarihi boyunca birçok medeniyete beşik olmuş bir coğrafyanın gözbebeği konumundaki Kahire, ziyaretçilerine eşsiz bir kültürel seyir fırsatı sunar.

Tarihi boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir coğrafyanın gözbebeği konumundaki Kahire, ziyaretçilerine eşsiz bir kültürel seyir fırsatı sunar.

Screenshot 4 300x149 - Harikalar Diyarı " Kahire "

Uzunca bir süre Antik Mısır medeniyetinin kalesi olan şe­hir, Roma, Bizans, Fatimi, Eyyubi ve Osmanlı imparatorluk­larının egemenliğinde varlığını sürdürmüş ve her dönem­den izler taşıyan zengin kültürel mirasına sahip çıkmıştır. Kahire, 1798’de Fransız komutan ve devlet adamı Napolyon Bonapart’ın Mısır seferiyle önce Fransa hakimiyetine alın­mış, daha sonra İngiliz sömürgesi ilan edilmiştir. 1952 yılın­da ise bağımsızlığını elde eden Mısır Arap Cumhuriyeti’nin başkenti olmuştur. Piramitler kompleksi, müzeleri, kalesi, camileri, tarihî çarşısı Han El-Halili Kahire’nin akla ilk gelen kültürel zenginlikle-rindendir. Şehir, her ne kadar Antik Mısır dönemi eserleriyle dünya çapında bir popülerliğe sahip olsa da 7. yüzyılda etkisi­ni göstermeye başlayan Arap ve İslam medeniyetleri sürecin­de hem ticaret hem de ilmî çalışmalar açısından yıldızı daha da parlayan bir merkeze dönüşmüştür. Kahire’nin güneyinde yer alan Gize Piramitleri, Keops, Kefren ve Mikerinos olarak bilinen üç pira­midin oluşturduğu bir komplekstir. Aralarında en büyüğü olan Keops, MÖ 2500’lü yıllarda firavun Khufu tarafından anıt mezar olarak inşa ettirilmiştir. 145 metrelik yüksekliğe sahip bu piramit, Antik Dünyanın Yedi Harikası’ndan biri kabul edilir.

Dünyanın en geniş Antik Mısır dönemi eserleri koleksiyonuna sahip Mısır Müzesi Kahire’dedir.

Screenshot 5 300x210 - Harikalar Diyarı " Kahire "

Gize Piramitleri’nin hemen karşısın­da bulunan 75 metrelik bir aslan göv­desi ile bir firavun başı birleşiminden oluşan 20 metre yüksekliğindeki Bü­yük Gize Sfenksi, adeta piramitlerin koruyucusu görünümündedir. Bu dev heykelin pençelerinin arasına denk düşen noktada bir de tapınak yer alır. İngiliz ve Fransız arkeologların bü­yük katkılarıyla oluşturulan dün­yanın en geniş Antik Mısır dönemi eserleri koleksiyonuna sahip Mısır Müzesi de Kahirededir. Fransız mimar Marcel Dourgnon tarafın­dan neoklasik tarzda tasarlanan ve i90o’de inşa edilen müzede 120 binden fazla obje bulunur. Alt katında Antik Mısır’ın yanı sıra Yu­nan, Roma ve İslam medeniyetlerine ait eski paraların da sergilendiği müzenin ikinci katında çok sayıda firavunun mumyası ve gömüt armağanları yer alır. Tutankamon’un mumyası ve gömüt armağanları yer alır. Tutankamon’un mumyası ve hazinesi, geniş bir eser yelpazesine sahip Mısır Müzesi’nin en ilgi çekici koleksiyonlarındandır. Kahire’deki diğer iki önemli müze İslam Sanatları Müzesi ve Kopt Müzesi’dir. İslam Sanatları Müzesi’nde özellikle Memlük dönemine tarihlenen el yazması Kur’an-ı Kerimler başta olmak üzere Mısır’da hakimiyet kurmuş diğer İslam uygarlıklarına ait ahşap, pirinç ve cam eserler gibi pek çok değerli obje sergilenmektedir. Kopt Müzesi’nde ise İslam öncesi döneme ait ikonalar ve dokuma eserler bulunur. Ünlü Tahrir Meydam’nın doğusunda konumlanan tarihî Han El-Halili Çarşısı, Kahire’nin mutlaka ziyaret edilmesi gereken noktalarındandır. İslam sivil mimarisinin en önemli eserle­rinden kabul edilen çarşı, 14. yüzyılda Memlûk sultanları tarafından inşa ettirilmiş, Osmanlı dönemine kadar da bazı yapısal değişiklikler geçirmiştir. İnşa edildiği tarihten itiba­ren şehrin en önemli ticari merkezi olma niteliği taşıyan çar­şıda bugün altın ve gümüş süs eşyaları, çeşitli baharatlar ve Mısır’a özgü hediyelik eşyalar satılmaktadır. 1773’ten bu yana aynı yerde varlığını sürdüren El Fishawi adlı kahveci, çarşının en çok ziyaret edilen dükkanlarından biridir.

İslam Sanatları Müzesinin de bulunduğu Kahire, çeşitli dönemlerde inşa edilmiş pek çok tarihî camiye ev sahipliği yapmaktadır.

Kahire’nin oldukça hareketli sokakları renkli bir kalabalığa sahiptir. Fakat Han El-Halili Çarşısının hemen güneyinde yer alan tarihî Kahire Kalesi, sessiz ve sakin atmosferiyle dingin bir deneyim fırsatı sunar. Kale aynı zamanda çeşitli dönem­lerde inşa edilmiş pek çok tarihî camiye de ev sahipliği yap­maktadır. Süleyman Paşa Camii, Mehmed Ali Paşa Camii, En-Nasır Camii, Sultan Hasan Medresesi, Er-Rifai Camii ve spiral minaresiyle ünlü Tolunoğlu Camii bu eserlerden bazı­larıdır. Yine kalenin içinde bulunan Gayer-Anderson Müzesi hem İslam hem de Avrupa sanatına dair pek çok değerli eser barındırır. Kahire’yi anlatmakla bitirmek mümkün değil. En iyisi bu harikalar diyarını kendi gözlerimizle görmek.

Screenshot 3 150x150 - Orta Anadolu'nun İncisi " Nevşehir "

Orta Anadolu’nun İncisi ” Nevşehir “

Screenshot 9 150x150 - Büyük Zafer " 30 Ağustos 1922 "

Büyük Zafer ” 30 Ağustos 1922 “