Gidelim Buralardan ? Dünyanın en zengin ülkeleri

Gezegendeki 200’e yakın ülkeden sadece bir avuç, dünyanın en zengin ülkesi denebilecek kadar büyük bir gelir elde ediyor. Bu ülkelerin yıllık geliri milyarlarca milyarlarca dolar. Bu ülkelerin GSYİH’si hangilerinin en zengin olduğuna karar verir. Dünyanın en zengin 10 ülkesine bakalım mı?

2018’deki En Zengin Ülkeler

Rakamlar Uluslararası Para Fonu’nun Ekim ayında yayınlanan yıllık raporuna dayanmaktadır. Ayrıca, para söyleyenlere mutluluk almazsa, neden en zengin ülkelerden bazıları da en mutlu olanı?

10. Hong Kong

Hong Kong, Güney Doğu Asya’da iş yapmak için dünyadaki en kolay yer unvanına sahiptir. Birçok şirket, rahat politikalar ve liberal vergi yasaları nedeniyle offshore merkezlerini Hong Kong’da kurdular.

Hong Kong, IMF ve kişi başına düşen GSYİH endeksindeki verilere göre dünyadaki en zengin 10. ülkedir.

9. Birleşik Arap Emirlikleri

BAE, Dubai’nin en kalabalık bölgelerinden biri olduğu 7 Arap ülkesinden oluşan bir holding. BAE hala kraliyet ailesi tarafından kontrol ediliyor ve pazarın ve ekonominin gelişmesinden büyük gurur duyuyorlar.

Kişi başına düşen GSYH başına 68.250 ABD doları olan bu petrol üreten ülke, BAE’yi dünyadaki en gelişmiş ülkelerden biri haline getirmek için çevrilmemiş taş bırakmadı. 

8. Kuveyt

Birkaç ülke petrol fiyatlarındaki düşüşden olumsuz etkilenirken, Kuveyt ekonomisi güçlü kaldı. Kuveyt, diğer alanlarda büyümeyi hızlandırmak için büyük miktarda fon yatırımı yaptı ve sonuçlar oldukça etkileyiciydi.

Kuveyt için kişi başına düşen GSYİH 70.000 dolar kadar utangaçtır, ancak ekonominin büyüme hızı, tabloların üstüne çıkmadan çok uzun sürmeyecektir. 

7. İrlanda

OECD’nin bir parçası olarak, bilge yatırımlar ve inşaat büyümesi nedeniyle İzlanda ekonomisi desteklendi.

Ekonomiye güçlü istihdam oranları, bireyler için yüksek maaşlar ve güçlü yurtiçi harcamalar da yardımcı olmaktadır. İzlanda’nın kişi başına GSYH’si 72.630 ABD dolarıdır.

6.Norveç

Norveç, dünyadaki en mutlu ülkelerden biri değil, aynı zamanda dünyanın en zengin ülkelerinden biri.

Kişi başına GSYH başına 74.882 ABD Doları olan Norveç, IMF verilerine göre 6. en yüksek GSYİH’ya sahiptir. Norveç ekonomisi, güçlü bir uluslararası mal ticareti ile birleştiğinde temel olarak petrol üretimi ve ihracatına dayanmaktadır.

5. Brunei

Teknoloji ve endüstri alanındaki modern gelişmelere ayak uydururken bile, zengin kültürel mirasını unutamayan bir ülke. Brunei, Singapur’dan sonra Güney Doğu Asya’da en gelişmiş ikinci ülkedir.

Ekonomisi, petrole ve petrole, ülkelere ihracat ve ticarete bağlı olmasına rağmen, çeşitlendirilmiş yatırımları nedeniyle ekonomik istikrarı koruyabilmiştir. Brunei’nin kişi başına GSYİH’sı 76.740 dolar.

4. İsviçre

Alpler’in arasına yerleştirilmiş bu minik milletin 9 milyondan az bir nüfusu ve kişi başına 80 bin doların üzerinde bir GSYİH var.

Bankacılık, sanayi, uluslararası ticaret ve emek uzmanlığı ülkedeki ekonominin anahtarıdır. Turizm ayrıca İsviçre için de önemli bir kazanç kazanıyor.

3. Singapur

Bu küçük ada ülkesi, dünyanın en zengin ülkesi için güçlü bir rakip olmaya devam ediyor. Ekonomi, yılın ilk çeyreğinde yıllık bazda% 2,5 oranında büyüdü ve yavaşlama belirtileri göstermiyor.

Singapur’un üstesinden gelmesi gereken en büyük engel, yalnızca uzman bir alan olarak imajı. Singapur’un kişi başına düşen GSYİH’si yaklaşık 90,530 dolar.

2. Lüksemburg

Bu küçük Avrupa ülkesi sadece 600.000 nüfusa sahiptir. İşsizlik oranı sabit% 5 seviyesindedir. Lüksemburg ekonomisi temel olarak çelik üretimine ve uluslararası bankacılığa dayanmaktadır. Yoğun orman ayrıca yerel işletmelere yardımcı olmaktadır.

Ancak, Brexit ile birlikte, ilerleyen bazı büyük istikrarsızlıklar olabilir. Kişi başına düşen GSYİH 109.190 $ ‘dır. Böyle küçük bir ulus için çok perişan değil.

1. Katar

Ekonomileri temel olarak bu küçük Orta Doğu ülkesinin sahip olduğu müthiş petrol rezervlerini satmaya dayanıyor.

Katar kesinlikle GSYİH açısından dünyanın en zengin ülkesi. İşsizlik oranı% 0,4 ve GSYİH 124,930 $ ile Katar vatandaşları kendileri için oldukça iyi görünüyor

Çocuklar NEDEN KODLAMAYI ÖĞRENMELİ

Dünyanın En Tehlikeli İlk 10 Ülkesi