Evinizdeki Okyanus ” Akvaryum “

Screenshot 5 1 758x400 - Evinizdeki Okyanus " Akvaryum "

Evinizdeki Okyanus ” Akvaryum “

Evinizdeki Okyanus ” Akvaryum “

Üç taraflı denizlerle çevrili ülkemizde masmavi suların daimi sakinlerinin küçücük de olsa bir parçasını evine taşımak isteyenlerin sayısı hiç de az değil. Akvaryumun görüntüsüne veya insana huzur veren sesine karşı koyamayanlar ya da çocuklarında sorumluluk duygusu geliştirmeye çabalayanlar er geç bu berrak, renkli alemin müdavimleri oluyor. Modern dünyanın baş döndüren hızından uzaklaşıp evinin sakin ortamında huzur bulmak isteyenler için maviliklere açılan bu kapıyı aralamak, kendi küçük okyanusunu yaratmak artık çok daha kolay.

İlk kez bir akvaryum kurmayı deneyeceklerin unutmaması gereken tek bir şey var: Oyunu kurallarına göre oynamak.

Screenshot 4 300x177 300x177 - Evinizdeki Okyanus " Akvaryum "

Arkadaşlarımızda, kafelerde, internette gördüğümüz şahane akvaryumlar bizi kendine çekse de aslında sualtı dünyasının yabancısıyız hepimiz. Bu yüzden başlangıçta kendimize gü-venemememiz, balık yaşatma sorumluluğunu üstlenmekteki isteksizliğimiz çok normal. İlk kez bir akvaryum kurmayı de­neyeceklerin de bu konuda daha evvel tatsız deneyimler yaşa­mış olanların da unutmaması gereken tek bir şey var: Oyunu kurallarına göre oynamak. Peki, nedir bu kurallar? Öncelikle nasıl bir akvaryum istediği­nize karar verip malzemelerinizi buna göre temin etmelisiniz. Örneğin bir akvaryumdan ziyade küçük bir fanus hayal edi­yorsanız bu hacmin 2 santimetreden daha büyük balıkların yaşaması için uygun olmayacağını bilmelisiniz. Her canlının içinde yaşayabileceği ortamın farklı olduğu kuralına dikkat ederek çeşitli boyutta akvaryum kurmak mümkün.

 Pek çok hobinin aksine akvaryum­culukta işe büyükten başlamak en güvenlisi.

Screenshot 3 300x171 300x171 - Evinizdeki Okyanus " Akvaryum "

Konunun uzmanları ama­törlere fiziksel ve ekonomik koşul­larını da göz önünde bulundurarak alabilecekleri en büyük akvaryumu almalarını öneriyor. Zira bilinenin aksine büyük akvaryumların bakımı hem daha kolay, hem de içinde yaşa­yan canlılar daha sağlıklı ve mutlu oluyor. İkinci temel ihtiyacınız akvaryum filtresi. Doğal ortamın sağ­ladığı akıntılar ve büyük hacimden yoksun olmak, akvaryum­ları işler tutabilmek için filtrelere ihtiyaç duyulacağı anlamına geliyor. Filtreler bu küçük dünyanın karaciğer, böbrek ve kalbi olacak aslında. Piyasada pek çok filtre türü mevcut fakat dikkat edilmesi gereken nokta, akvaryumunuzun boyutuna ve içinde besleyeceğiniz balıkların ihtiyaçlarına göre bir filtre seçmek.Akvaryum kurmaya istekli olanlara bir diğer önerimiz de can­lıya değil, malzemeye yatırım yapmaları. Akvaryum sistemini yanlış veya eksik kurmak en sağlıklı, en dayanıklı canlıların bile bir süre sonra hastalanmasına ya da ölmesine neden olu­yor. İmkanlar ölçüsünde kaliteli malzemeye yatırım yapmak ve bu malzemeyi besleyeceğiniz canlıların ihtiyaçlarına göre belirlemek unutulmaması gereken altın kural. Ardından kur­duğunuz sistemi özenle seçeceğiniz canlılara daimi bir ev ha­line getirebilir, akvaryumunuzun karşısına geçip sizin elinizle şekillenen bu dünyanın tadını huzurla çıkarabilirsiniz

Screenshot 15 150x150 - Doğal Sakinleştirici " Yoga "

Doğal Sakinleştirici ” Yoga “

Screenshot 8 150x150 - İcatların İlginç Hikayeleri

İcatların İlginç Hikayeleri