Dolar Artıyorsa Ne Yapmalı ?

752x395 son dakika dolar kuru bugun ne kadar 7 agustos 2018 dolar euro fiyatlari 1533623000851 - Dolar Artıyorsa Ne Yapmalı ?

YILDIZ SÖZLÜK Yazarından Dolar Önerisi

kisspng united states dollar money united states one hundr floating dollar 5a7299feb07b96.1191756615174599667229 300x300 - Dolar Artıyorsa Ne Yapmalı ?

 

Yıldız sözlük yazarı; kötü giden ekonominin düzelmesi için , daha önce duyulmamış bir öneride bulundu .

Doların iç piyasada yasaklanmasını öneren posseiddon nickli yazarın ekonomiyi düzeltecek ,Türkiye’yi 600 milyar dolar zenginleştirecek bir öneride bulundu.Öneri daha önce duyulmamış bir şekilde doların iç piyasada yasaklanmasını dış piyasada ise bankalar aracılığıyla yapılması şeklinde

nickli yazarın önerileri ve diğer yazarların yorumları .

doların iç piyasada yasaklanması gerekliliği

POSEİDDON

”Dolarla bize saldırıyorlar” diyen cumhurbaşkanımıza bir danışmanlık hizmeti benden olsun.öyle başdanışman maaşı olarak ta binlerce dolar isteyecek değilim ama şunu ekleyeyim o danışmanların sana bu fikri vermezler ;

İç piyasada yastıkaltı tutulan doların miktarı tahminen 200 milyar dolar .
şirketler ve kurumlar da ise yine tahminen 400 milyar dolar .dolarla iç piyasada yapılan işlem tutarı tekrar yapılan işlemlerle 1.5 trilyon dolar .
KAYNAK : 1.5 trilyon dolar Türkiye’yi yönetir mi ?

”Dış işlemlerde doların kullanılması serbest piyasa için gereklilik ” hoş ben öyle düşünmüyorum ama öyle kabul edelim .dış işlemler için bir veya birkaç banka yetkilendirilir ,merkez bankasıyla birlikte dış işlemlerde doları akıllıca yönetirler.

İç piyasada doların kullanılıp kullanılmaması piyasaları etkilemeyecektir ;üç beş borazancıbaşı, borozana başlasa ne olur.

Sıkı dur o zaman ;

Kısa bir süre ,6 ay gibi bir süre verilerek doların iç piyasada tutulması ,kullanımı ,dolaşımı ve ticareti yasaklansa ne olur ?

Olacak olan şu ; 200 milyar dolar yastık altından,400 milyar kamu ve şirket hesaplarından ; kanunla öngörülen bankaya götürülürek türk lirasına çevrilir.
merkez bankası min .600 milyar dolar karşılığı türk lirası basar .basılan para karşılıksız olmayacağı için enflasyon etkisi olmaz .

sonuç mu ?

piyasalar taze ve nakit parayla coşar
türkiye bir çırpıda 600 milyar dolar zenginleşir
borç sarmalı biter
doların tl karşısında ne kadar eriyebileceği ise hayal gücünüze kalmış.

bak bir çocuğun anlayacağı kadar sade anlattım ,ekonomi kurmayların bile anlayacaktır yani

fakat senin o danışmanların için birşey demeyeceğim .

yıldız sözlük ekonomiye yön veriyor arkadaşlar ,diğer sanal sözlükler gibi boş peleş paylaşım yerine az ve öz ,anlayana sivri sinekle sazın dostluğunu hatırlatmaya gerek var mı ?

eklemekte fayda var ;türkiye bunu yapar da başarılı olursa , peşinden en az 15 ülke aynısını yapacaktır.gerisi mi ,onu da trump düşünsün

edit:sen önce ekonomiyi öğren derler adama .yastık altında ve şirket kasasında kullanılmayan doların değerlendirilmesinden bahsediyorum ve bu miktar yıllar içinde tasarruf edildiği sanılarak dış ticaret açığına artı etki yapmış .bu miktar piyasaya kazandırılırsa döviz arzı artacaktır.dış ticaret açığımızı sıfırlayacak ve kısa dönemde artıya geçirecektir.600 milyar diyorum bak ,dolar diyorum
(bkz:y ve x saçmalığı)
arz artarsa döviz düşecek ve aşağıda ki yazar zarar edecektir.
öyle sanıyorum ki tasarruflarını dolara bağlamış .

 

serbest piyasada bir şeyleri yasaklayarak başarılı olacağını sanan ergen hezeyanı.

hayır bir de dolarları toplatıp tl basacakmış. bak bakalım mevcut hükümet 2018 yılında kaç tl basmış da hangi sike derman olmuş?

ben de ciddiye alıp okuyorum, hata bende.

sen önce noktalama işaretleri nereye, nasıl konur onu öğren genç; ğ yazamayan başbakana mı özeniyorsun koca dünyada?

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

buraya kadar gelen normal insanlara bilgi verelim bari;

piyasada 100 tane x varken 5 milyon tane y var. bir miktar y vererek x alabiliyorsun ve bunu yapmak isteyen bir sürü insan var. ertesi gün x miktarı 90’a düşerken y miktarı 6 milyona çıkıyor. 80- 7 milyon oluyor. burada değerlenen şey x’tir. x de dolar.

doların düşmesi için ülkeye dolar girmesi lazım. dolar girmesi için;
-dışarıya “dolar” ile mal satmamız lazım, gelen parayı mal alarak dışarıya çıkarmamız lazım.
-dışarıdan yatırımcının gelip “dolar”ını piyasaya yatırması lazım.

ancak şu an gerek yerli gerek yabancı yatırımcı piyasadan dolar çekiyor. dolar da değer kazanıyor.

asansöre binerken 4,62 olan dolar yukarı çıkana dek 4,65 oldu bugün. tıraşı bırakın.

 

yassah hemşerim ,madem doları manipüle ediyorlar ,madem ekonomide kurtuluş savaşı veriyoruz ,savaştığın ülkenin para birimini yasakla sende .savaş biter dimi ama .
ekonomiye uzak bir öğrenciden bir hezayanda benden olsun .yassah diyecen ,olcek bitcek

ucurtma avcisi yildizca yildizsozluk.net 74748983909239 150x150 - Uçurtma Avcısı

Uçurtma Avcısı

trump saray 150x150 - Trump'ın Ağlattığı Çocuklar

Trump’ın Ağlattığı Çocuklar