Doğal Sakinleştirici ” Yoga “

Screenshot 15 - Doğal Sakinleştirici " Yoga "

Doğal Sakinleştirici ” Yoga “

Bedenimiz ve derinliklerine akıl sır erdiremediğimiz zihnimiz arasında organik bir bağ bulunduğunu nere­deyse insanlık tarihinin başından beri biliyoruz. Kökleri binlerce yıl öncesi­ne dayanan çeşitli disiplinler bize ikisi arasında kuvvetli bir ilişki olduğundan söz ediyor. Her ne kadar bu ilişki tam olarak çözümlenmemiş olsa da kayna­ğı zihinsel veya ruhsal olan bir sıkın­tının fiziksel sağlık sorunlarına sebep olabildiği artık kabul gören bir gerçek. Benzer şekilde fiziksel sağlığımıza özen göstererek ve bedenimizi güçlen­direrek de zihnimizin huzur bulmasını sağlayabiliriz.Köklü bir geçmişe sahip olan yoga, zihin-beden dengemizi bulmamızı, böylelikle sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmemizi hedefleyen bir disiplindir. Çeşitli coğrafyalarda yapılan kazılarda 5 bin yıl öncesine tarihlenen ve üzerinde yoga duruşları görselleri bulunan tabletler ortaya çıkarılmıştır.

 

Screenshot 13 300x220 - Doğal Sakinleştirici " Yoga "

Yoga pozları, doğru biçimde tekrar edildiklerinde bedenimizi güçlendirir, esnekliğimizi artırır ve postürümüzdeki sorunları giderir.

Farklı kültürlere ait arkeolojik çalışmalarda yine benzer duruşları tasvir eden heykeller ve yazıtlar bulunmuştur. Etkileri uzun zaman içinde keşfedilen yoga pozları, doğru biçim­de tekrar edildiklerinde bedenimizi güçlendirir, esnekliğimizide tekrar edildiklerinde bedenimizi güçlendirir, esnekliğimizi artırır ve postürümüzdeki sorunları giderir. Bununla beraber yoga genel kanının aksine salt fiziksel bir çalışma değildir. Pozla­ra eşlik eden doğru nefes teknikleri, kaslarımıza ve doğal olarak tüm hücrelerimize giden oksijen miktarını da artırır. Bu iki yön­lü çalışma günlük hayatımızda giderek daha doğru bir şekilde nefes almamızı ve daha doğru bir duruşa sahip olmamızı sağlar. Beden-zihin ilişkisinin değişen ihtiyaçlarına yoganın birbi­rinden farklı cevapları vardır.

 

Screenshot 14 300x252 - Doğal Sakinleştirici " Yoga "

Yoga sayesinde hem bedenimizi hem zihnimizi gerginlikten kurtarabilir, böylelikle sağlık problemlerimizin üstesinden daha kolay gelebiliriz.

Klasik yoga olarak kabul edi­len hatha yoga uygulaması, sakin bir tempoyla fiziksel zin­deliğimizi ve zihinsel dengemizi geliştirmemize yardım eder. Vinyasa yoga çalışmasında ise duruşlarımızın doğruluğu biraz daha önem kazanır. Ashtanga yoga çalışacaksak, nefesi­miz ve hareketlerimiz arasında uyum sağlamak için terlemeye hazır olmalıyız. Yin yoga yönteminde ise pozlarda diğer stille­re oranla daha uzun süre geçirir ve kaslarımızdan ziyade bağ dokumuzun güçlenmesini sağlarız. Akla ilk gelen bu temel yoga yöntemlerinin dışında ihtiyaçlara göre çeşitlenen çok sayıda farklı stil bulunmaktadır. Hangisi­ni tercih edersek edelim, egzersizlerimizde ilerledikçe fiziksel bakımdan güçlü ve dengeli bir bedene sahip olurken, nefes ve gevşeme çalışmaları ile zihinsel gerginliklerimizi keşfedip on­lardan kurtulabiliriz. Ter attıkça da toksinlerden arınıp kan dolaşımımızı güçlendirebiliriz. Tüm bunların yanı sıra kon­santrasyonumuz gelişir, stres seviyemiz azalır.Bugün “çağımızın hastalığı” olarak ifade edilen stres, zihin-beden arasında problemli bir bağlantı olduğunun göstergesi­dir. Stresli bir yaşantı, beslenmemizi, uyku kalitemizi ve çev­remizle iletişimimizi, özetle tüm yaşamımızı olumsuz etkiler ve birçok hastalığa davetiye çıkarır. Ama merak etmeyin; yoga sayesinde hem bedenimizi hem zihnimizi gerginlikten kurta­rabilir, stresi hayatımızdan uzaklaştırabilir, böylelikle sağlık problemlerimizin üstesinden daha kolay gelebiliriz.

Screenshot 5 1 150x150 - Evinizdeki Okyanus " Akvaryum "

Evinizdeki Okyanus ” Akvaryum “