Denizcilerin Kikloplardan Kaçışı Nasıl Oldu

KİKLOPLAR, Yunan efsanelerinde yer alan Kikloplar dev soyundan, tepegöz yaratıklardır.
Yunanlı ozan Homeros, Odysseia destanında yiğit Odysseus’un Kikloplar’dan canını nasıl kıl payı kurtardığını anlatır.

 

Odysseus, Truvadan kendi krallığı olan İthake’ye dönerken denizcilerine yiyecek aramak için Kikloplar’ın yaşadığı bir adaya çıkar. Çoban olan Kikloplar gündüzleri koyunlarını güder, gece olunca da uyumak için mağaralarına dönerler. Odysseus’la gemicileri Polyphemos adındaki devin yatıp kalktığı mağaraya girerler. İçeride bol süt ve peynir olduğunu görerek, sahibinin dönmesini beklemeye başlarlar. Çok geçmeden dışarıdan büyük bir gürültü duyulur. Koyunlarıyla birlikte dönen Polyphemos mağaraya girerek mağaranın ağzını büyük bir kayayla kapatır.

Odysseus’la arkadaşları mağaranın sahibinin bir dev olduğunu anlayınca korkup saklanmaya çalışırlar. Ama Polyphemos, onları görür ve gemicilerden ikisini yakalayıp yutar. Geri kalanları da acıktıkça birer birer yeneye başlar. Böylece altı denizciyi mideye indirir. Mağarada uzun bir sopa bulan Odysseus, Polyphemos uyurken sopanın ucunu devin gözüne batırır ve onu kör eder. Devin gök gürültüsünü andıran iniltisini duyan öbür Kikloplar ne olduğunu anlamak için koşarak mağaranın ağzına gelirler. Oysa kurnaz Odysseus, Polyphemos’a adının “Kimse” olduğunu söylemiştir. Böylece dev, kendisini kimin yaraladığını soran Kikloplara “Kimse” yanıtını verir. Kikloplar, eğer kendisini kimse yaralanmamış ise o zaman bunu tanrılardan birinin yapmış olabileceğini söylerler ve Polyphemos’a acıya dayanabildiği kadar dayanmasını cevabını vererek geri dönerler.
Sabah olunca dev her zamanki gibi sürüsünü dışarı çıkarmak için kayayı mağaranın ağzından çeker. Artık gözü görmediğinden tutsaklarının kaçmaması için her geçen koyunun sırtını eliyle yoklar. Odysseus’la arkadaşları koyunların altına gizlenir ve koyunun karınlarındaki yünlere tutunarak mağaradan çıkarak canlarını kurtarırlar.

27 Temmuz Kanlı Ay Tutulması Ülkemizde de Görünecek

Efsanevi Boksör; Muhammed Ali’nin Başarı Dolu Öyküsü