Birleşik Devletler’in Gizli Servis Ajanları Hakkında Bilmediklerimiz

depositphotos 61534947 stock photo man with paper bag with 1 758x505 - Birleşik Devletler'in Gizli Servis Ajanları Hakkında Bilmediklerimiz

Birleşik Devletler gizli servisi olarak da bilinen “Siyahlı Adamlar”ın işleri gizem ve efsanelerle örülürüdür. Bu gizlilik perdesini kaldırmakta ve bu özel ajanların hakkında bazı gerçekleri şuanda öğrenmek üzereyiz.

1- Her Zaman Düşünülenden Daha Fazla Ajan Vardır.

1 - Birleşik Devletler'in Gizli Servis Ajanları Hakkında Bilmediklerimiz

Gizli serviste çalışan ajan sayısını düşündüğümüzde aklımıza 100 ajan gibi bir rakam gelebilir ama esasında net olan ajan sayısı 6500 dür. Ayrıca kişisel koruma birimi için çalışanlar da vardır.

2- Sadece Önemli Devlet Büyüklerini Korumazlar

2 - Birleşik Devletler'in Gizli Servis Ajanları Hakkında Bilmediklerimiz

Amerika Başkanını diğer sıfatı ile “Baş Komutan”ı korumak gizli servisin ana işidir ancak tek işleri bu değildir. Başkan yardımcısı, başkanın ailesi, eski başkanlar ve aileleri ve yabancı devlet başkanları da servisin koruması altındadır. Başkan adayları da seçimden 120 gün önceye kadar koruma altına alınır. Teknik olarak gizli servis, başkanın korunmasını emrettiği herkesi korumalıdır.

3- Servisin En Önemli 3 Aşaması

3 - Birleşik Devletler'in Gizli Servis Ajanları Hakkında Bilmediklerimiz

Ajanlar hemen sahaya çıkarılmaz. İlk olarak ofiste 3 yıl masa başı çalışmak zorunda ve zorlu görevlerle yüzleşmek istiyorlarsa bunu 4 ila 7 yıl boyunca yapmak zorundadır. Son aşamada ajan daha yüksek bir pozisyona terfi alır veya masa başı işine geri döner.

4- Öldürmekten Çok Yaşatmak İçin Eğitilirler

4 - Birleşik Devletler'in Gizli Servis Ajanları Hakkında Bilmediklerimiz

Büyük bir başkanlık etkinliğinden önce gizli servis cinayete teşebbüs veya silahlı çatışma gibi olası tüm senaryoları prova ederler. Bu alıştırmalar için özel olarak üretilen acıtmayan, ama vurduğu kişi de iz bırakan mermileri kullanırlar. Tüm ajanlar ayrıca yaptıkları işin ustalığını kaybetmemek için her 8 haftada bir yetenek geliştirme kurslarına katılırlar.

5- Tıbbi Bilgileri Şaşırtıcı Derecede Fazladır

5 - Birleşik Devletler'in Gizli Servis Ajanları Hakkında Bilmediklerimiz

Her ajanın temel tıbbi bilgileri vardır ve her hangi bir kritik durumda sakin kalmak için özel olarak eğitilmiştir. Bu eğitimler ambulans gelmeden veya hastaneye gitmeden bir kişinin hayatını kurtara- bilir. Her başkanın güzergahı iyice araştırılır ve hastaneye 10 dakikalık mesafede olacak şekilde ayarlanır. Ajanlar acil önlem almak için bu süreyi kullanırlar.

6- Başkanın Kanından 1 Torba Üstlerinde Taşırlar

6 - Birleşik Devletler'in Gizli Servis Ajanları Hakkında Bilmediklerimiz

En üst düzey ajanlar bir kaza veya suikast girişiminden sonra çok fazla kan kaybederse başkanın gerçek anlamda hayatını kurtarmak için eğitilirler. Her zaman başkanın kanından, 1 torba kan yanında bulundurur ve böylece kan bağışçısı bulmak için uğraşmazlar. Başkanı yakındaki bir hastaneye nakil için bu kanları teslim ederler.

7- Mount Weather Aslında Bir Efsane Değildir

7 - Birleşik Devletler'in Gizli Servis Ajanları Hakkında Bilmediklerimiz

Başkan her yıl ulusa sesleniş konuşmasıyla kongreye, yüksek mahkemeye ve bakanlar kuruluna hitab eder. Aklınıza gelmeyen şey aslında bu konuşmanın büyük bir tehdit potansiyeli oluşturmasıdır. Çünkü hepsi tek bir odada toplanmış tüm ABD hükümet üyelerinin yok edilmesi içten bile değildir. Etkinlik için son derece üst güvenlik önlemlerine ek olarak en kötü durum senaryosu için bir önlem hazırlanır. Kabilenin bir üyesi toplantıya katılmayıp gizli servisinin korumasıyla Mount Weather, Virginia’da ki bir yer altı sığınağına saklanır.

8- Her Başkanın Kendine Özel bir Kod Adı Vardır

8 - Birleşik Devletler'in Gizli Servis Ajanları Hakkında Bilmediklerimiz

Gizli servis başkanlar için kod adları kullanır. Genelde başkanın ailesi için başkanın kod adıyla aynı harfte başlayan isimler kullanırlar. Örneğin eski başkan Barack Obama’nın kod adı Renegade, eşinin Rönesans ve kızlarının kod adı ise Radiance ve Rosebud’dır. Donald Trump’ın kod adı ise Mogul’dur.

9- Oval Ofis’in Zemininde Hareket Sensörü Vardır

9 - Birleşik Devletler'in Gizli Servis Ajanları Hakkında Bilmediklerimiz

Gizli servisin kurallarından biri başkanın asla yalnız bırakılmamasıdır. Ancak başkan oval ofiste tek başına zaman geçirmek istiyorsa ajanlar zeminde bulunan sensörler sayesinde her hangi bir hareketi ve tehdidi kolayca takip edebilir.

10- Başkanların Hobilerine Eşlik Ederler

10 - Birleşik Devletler'in Gizli Servis Ajanları Hakkında Bilmediklerimiz

Başkan yalnız kalamıyacağı için ajanların hayatının her yerine ona eşlik etmesi gerekir. “Sayın Başkan sabah koşusuna çıkmak ister misiniz? Sorun değil biz yürüyüşü severiz.” gibi cümleler kurarlar. Başkanla sürekli yan yana kalmak adına bu ve bunun farklı hobiler edinir ve yeni beceriler geliştirirler.

11- Başkanla Birlikte Doktora Giderler

11 - Birleşik Devletler'in Gizli Servis Ajanları Hakkında Bilmediklerimiz

Gizli servis ajanları başkan için her zaman hazır durumdadır. Ajanların halka açık toplantılarda ya da seyahat sırasında başkanın etrafını sarması gerektiği açık olsa da beyaz sarayın içinde arkadaşlarıyla bir araya geldiğinde hatta doktora gittiğinde bile ona eşlik ederler. Başkanın problemi ne olursa olsun yanında bir koruma olmadan doktorla asla yalnız kalamaz.

12- Tehdit İçeren Her Postayı Takip Ederler

12 - Birleşik Devletler'in Gizli Servis Ajanları Hakkında Bilmediklerimiz

Gizli servis sadece bir şaka bile olsa her hangi bir tehdit içeren elektronik ya da kağıt postaları kontrol eder. Servis araştırma sürecini kolaylaştırmak için binlerce mürekkep türünü içeren bir veri tabanına sahiptir. Başkanı her hangi bir şekilde tehdit edenleri cezalandırmak için farklı yollar vardır. Bunlar uyarı, zorunlu bir psikiyatrik değerlendirme veya E sınıfı bir cürümle suçlama olabilir. Tehditin gerçek olup olmadığını anlamak gizli servisin görevidir.

13- Her Şeyi Saniye Saniye Kayıt Altında Tutarlar

13 - Birleşik Devletler'in Gizli Servis Ajanları Hakkında Bilmediklerimiz

Ajanlar her zaman olabildiğince çok kamera ve video kaydı kullanırlar. Muhtemel bir olayı çözmek ve failini bulmak söz konusu olduğunda çok işe yarar. Canady suikastinden sonra başkanlık kortejinde video kaydı yapacak bir aracın görevlendirilmesine karar verilmiştir. Örneğin birisi bir süre önce Trump’ın üzerine bir şey attığında bu kişi kameraya yakalandığından yeri hemen tespit edilmiştir.

14- Başkanları İçin Ölmeye Yemin Etmezler

14 - Birleşik Devletler'in Gizli Servis Ajanları Hakkında Bilmediklerimiz

Garip değil mi? Gizli servis görevine başlama ritüeli olarak hayal edilen şey sadece filmlerde vardır. Gerçek hayatta Başkanlar için kurşunlara kalkan olmak gibi romantik bir sahne gerçekleştirmezler ama buna söz vermemeleri bunu yapmayacakları anlamına da gelmez.

15- Görev Sırasında Kayıtlara Göre Sadece 1 Ajan Ölmüştür

15 - Birleşik Devletler'in Gizli Servis Ajanları Hakkında Bilmediklerimiz

Bir ajan başkan için hayatını feda ederse bunu gönüllü olarak yapar. Buna rağmen tarihte bir gizli servis ajanının öldüğü tek vaka vardır. Ajan Leslie Coffelt ,1 Kasım 1950’de Başkan Harry Truman’ı korurken öldürülmüştür.

16- Merkezleri Her Zaman Gizlidir

16 - Birleşik Devletler'in Gizli Servis Ajanları Hakkında Bilmediklerimiz

Gizli servis merkezi Washington’da Edge caddesinde her hangi bir bariz işareti olmayan 9 katlı gri bir binada bulunur. İçinde her türden silah, bir operasyon merkezi ve binlerce ajan bulundurur. Ayrıca gizli bir kafeteryaları vardır ve bina da çöp kovası yoktur bu yüzden bomba saklamak için yer bulunmaz.

17- Gizli Servis Başkan Lincoln’un Vurulduğu Gün Kuruldu

17 300x169 - Birleşik Devletler'in Gizli Servis Ajanları Hakkında Bilmediklerimiz

Gizli servisi kurma fikrini öne atan kişi, hazine bakanı Hugh Mcculloch’dur. Fikrini 14 Nisan 1865 tarihinde Abraham Lincoln’a sundu. Bundan sonra Başkan bir tiyatroya gitti ve o gece orada kafasından vuruldu.

18- Gizli Servis Başkanı Korumak İçin Kurulmadı

18 - Birleşik Devletler'in Gizli Servis Ajanları Hakkında Bilmediklerimiz

Gizli servis o sabah kurulmuş olsa bile asıl amacı sahtecilik ve mali dolandırıcılıklarla uğraşmak olduğu için Lincoln’un hayatını kurtaramazdı. Örgüt halen mali araştırmalar yürütür. Ancak bir Cumhurbaşkanı’nın suikaste uğramasından sonra kongre servisin görevleri arasına Başkanı korumayı da eklemiştir.

19- Güneş Gözlüğünü Her Zaman Takmazlar

19 - Birleşik Devletler'in Gizli Servis Ajanları Hakkında Bilmediklerimiz

Gizli servis ajanlarını hep koyu renk takım elbise ve güneş gözlükleri ile düşünürüz. Bunun nedeni filmlerde öyle görmemizden kaynaklanır ve sadece filmlerde görebileceğimiz şeylerden birisidir. Güneşli günlerde takmalarına rağmen ışığın fazla parlaması veya yetersiz olması ajanların bir şeyi göz önünden kaçırmasına sebep olabileceğinden çoğu zaman gözlük takmazlar.

20- Hatasız Kul Olmaz

20 - Birleşik Devletler'in Gizli Servis Ajanları Hakkında Bilmediklerimiz

Günümüzde herhangi bir şeyi gizlemek artık oldukça zordur ve buna bir gizli servis hatası da istisna değildir. Barak Obama silahlı bir ajanın eşliğinde asansördeyken, bıçaklı bir adam çitlerden atlayarak beyaz saray arazisine girmeyi başarmıştı.

21- Elleri Silah Çekmek İçin Her Zaman Hazırdır

21 - Birleşik Devletler'in Gizli Servis Ajanları Hakkında Bilmediklerimiz

Elleri sürekli bellerinde olsa da silaha göre parmak pozisyonları farklılık gösterebilir. Ancak anlamları her zaman aynıdır ajanlar hızlı tepki vermeye ve silahlarını çekmeye hazırdır.
10 1024x576 1 150x150 - Reenkarnasyona İnanmayanları Şöyle Alalım Lütfen

Reenkarnasyona İnanmayanları Şöyle Alalım Lütfen

100 150x150 - 100 Yaşına Kadar Yaşamak İsteyenleri Buraya Alalım

100 Yaşına Kadar Yaşamak İsteyenleri Buraya Alalım