Bir Cisim Yaklaşıyor | Mckinsey Company

mckinsey company

mckinsey hakkında - Bir Cisim Yaklaşıyor | Mckinsey Company

MCKİNSEY COMPANY

Birçoğumuz ,Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ‘ ın açıklamasından sonra ABD’li uluslararası danışmanlık şirketi McKinsey ‘i duydu. Peki kimdir bu Mckinsey ?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ‘ ın açıklaması

“Yeni program bünyesinde kurulan Maliyet ve Dönüşüm Ofisi için uluslararası yönetim şirketi McKinsey ile çalışmaya karar verdik. 16 bakanlıktan temsilcilerin bulunduğu bu ofis, tüm hedeflerimizi ve sonuçlarımızı her çeyrekte kontrol edecek” dedi.

Bakan Albayrak’ın açıklamalarının ardından gözler 60’tan fazla ülkede,75 farklı dilde konuşan çalışanları ,10 milyar dolar cirolu ,Güney Afrika ve onunla bağlantılı şirketlerde karıştığı yolsuzluk soruşturmaları geçiren şirkete yöneldi.

Dünyanın ilk yönetim danışmanlığı olarak kayda geçen şirket resmi internet sitesinden çalışmalarını şu şekilde anlatıyor…

”McKinsey & Company; önde gelen işletmelere, kamu kuruluşlarına, sivil toplum kuruluşlarına ve kar amacı gütmeyen kuruluşlara hizmet veren global bir yönetim danışmanlığı firmasıdır. Müşterilerimizin performansında uzun süreli gelişmeler sağlamasına ve en önemli amaçlarının farkına varmasına yardımcı oluyoruz. Neredeyse yüz yılı aşkın bir süre içinde, bu görev için benzersiz donanıma sahip bir firma yarattık.”

9 BİNDEN FAZLA ÇALIŞAN 
”McKinsey, 9000’den fazla danışman ve yaklaşık 2000 araştırma ve bilgi profesyonelinden oluşuyor. 60’tan fazla ülkede ofise, bu ofislerde 130 dilden çalışana sahibiz ve 100’den fazla ulusu temsil ediyoruz.

Müşterilerimiz global yapımızı yansıtıyor. Müşterilerimizin yaklaşık %40’ı Avrupa’da, %35’i Amerika’da, %15’i Asya Pasifik’te ve %10’u ise Orta Doğu ve Afrika’da yer alıyor. Özel ve kamu kuruluşlarından ve sosyal kuruluşlardan oluşan geniş kapsamlı bir müşteri yelpazesine hizmet veriyoruz.”

Firmamız bir bütün olarak faaliyet gösterecek şekilde organize edilmiştir. Güçlü değerlerle birbirine bağlanan ve müşteri etkisine odaklanan tek bir global ortaklık olarak faaliyet gösteriyoruz. Firmamızın sahibi ise Avrupa, Amerika, Asya Pasifik, Orta Doğu ve Afrika’da bulunan 1400’den fazla ortağımızdır.

 

The Economist’in haberinde belirtildiği üzere yolsuzluklar ve Mckinsey’in başındaki adamın aldığı ceza miktarının yolsuzluğun kabülü anlamına geliyor.

 RAJAT GUPTA’nın hayatı, her zaman sembolizm açısından zengin olmuştur. Hindistan’dan Amerika’ya göç ettikten sonra, Bay Gupta iş dünyasında hızla yükseldi. Dünyanın en prestijli danışmanı McKinsey’nin başına geçti. Goldman Sachs da dahil olmak üzere birçok yönetim kurulu üyeliği yaptı. Son olarak, içeriden bilgi alması nedeniyle mahkum edildi ve çarşamba günü iki yıl hapse ve 5 milyon dolar cezaya çarptırıldı.

Uluslararası Yolsuzluk Araştırmaları kuruluşunun resmi sitesinde Mckinsey ‘in yolsuzluk dosyaları kabarık bir yer tutuyor.

Tepkiler Akp ‘ye geri adım attıracak kadar şiddetli .Ekonominin kozmik odasına kimlerin hangi maksatla gireceğini soran tepkiler ,Amerika’yla son günlerde yaşanan gerilimlerin sonrasında Amerika’nın kaptığı bir kemik olarak görülebilir .

 Mckinsey ,Goldman Sachs,Warren Buffett ,Rajat Gupta

The Guardian’da yayınlanan haber düşündürücüdür .

Haberin linki

Eski Goldman Sachs direktörü Rajat Gupta, hedge-fon yöneticisi Raj Rajaratnam’e bazı  sırlar sızdırmaktan suçlu bulundu.

New York’taki jüri, iki gün boyunca Gupta’yı, ABD tarihindeki en büyük yolsuzluğu ele alan soruşturmada suçlu bulduğu Gupta , dolandırıcılık ve komplo suçlamalarından suçlu bulundu.

Danışmanlık firması McKinsey’in ortağı olan Gupta, 2 yıldan fazla hapis cezası aldı. 63 yaşında bir zamanlar ABD’nin önde gelen iş adamlarından biriydi. Savcılık, Gupta ‘yı Goldman Sachs’ ın da aralarında yer aldığı ayrıcalıklı statüsünü Rajaratnam ‘a içten ipuçları sağlama yönünde suçladı.

Bir olayda Gupta, bankanın patronu Lloyd Blankfein’in milyarder yatırımcı Warren Buffett‘in 5 milyar dolarlık bir yatırım yapmayı planladığını duyurduğu Goldman Sachs meslektaşlarıyla bir konferans görüşmesine katıldıktan bir dakika sonra Rajaratnam’ı aradı.

Rajaratnam’ın hedge fonundan Galleon, işlem gününün son üç dakikasına 43 milyon dolarlık Goldman hisse senedi satın aldı ve ticarete yaklaşık 1 milyon dolar kazandı. Blankfein davada ifade vermek için çağrıldı.

Gupta aynı zamanda yönetmen olduğu Procter & Gamble hakkında da bilgi sızdırmakla suçlandı.

Rockefeller Vakfı ve Bill & Melinda Gates Vakfı’nın yönetim kurullarında görev yapan Hindistan doğumlu yönetici, Wall Street’ten Silikon Vadisi’ne kadar tutuklanan bir olayda Rajaratnam’den bu yana en büyük mahkumiyettir.

Şimdiye kadar, bir kez 7 milyar dolarlık hedge fonu olan Galleon ile ilgili içeriden sorumlu kişilerle ilgili 66 dava açıldı. Hükümlü olan veya 2009’dan beri suçlanan 68 kişiden suçlu bulunan 62. kişidir. Şimdiye kadar hiç kimse suçlu bulunmamıştır.

Manhattan ABD’li avukat Preet Bharara’nın getirdiği dava, genellikle mafya vakalarıyla ilişkili bir teknik olan kanıt toplamak için telekulakları tartışmalı olarak kullandı.

Gupta avukatları teleferikte toplanan bilginin kullanımına itiraz etmişti, ancak bölge yargıcı Jed Rakoff savcıların jüri üyeleri için üç bant oynayabileceğine hükmetti.

Çağrılarda Rajaratnam, Goldman’ın bir Goldman yönetmeninden “iyi bir şey” duyduğunu meslektaşlarına övdü. Bir diğerinde, bir çalışanına şunları söyledi: “Dün Goldman Sachs’ın yönetim kurulunda olan birinden, hisse başına 2 dolar kaybedeceğini duydum. Sokak onları 2.50 dolar yapıyor.”

Gupta’ya karşı getirilen kanıtların çoğu şartlıydı ve hukuk uzmanları jüri kararının hızına şaşırdıklarını söylediler.

John Lawson, Columbia hukuk fakültesinde hukuk profesörü olan Adolf şöyle demiştir: “Rajaratnam davasında bile daha çok“ sigara tüfeği ”olduğu için jüri 12 gün sürdü” dedi.

Kahve, Gupta’nın hukuk ekibinin, savcıların getirmeye gönüllü olmayacağı yönündeki bir davaya karşı “etkileyici” bir savunma başlattığını söyledi.

İddia makamı, Gupta’yı içeriden aldığımız bilgilerle asla ticari olarak suçlamadı, ancak Galleon fonlarına yatırım yapan Rajaratnam ile kurduğu bir yatırım şirketi olan Voyager’daki hisselerinden yararlandığını iddia etti. Savunma, Gupta’nın iddia ettiği herhangi bir ipucu için kazanç sağladığına ya da işlemediğine dair bir kanıt olmadığını ve Gupta’nın başarısız olan Voyager üzerinden Rajaratnam’ı dava ettiğini düşündüğünü söyledi.

Rajaratnam, yaptıkları bilgi ve ticaretin içinden geçen düzinelerce teletiğe yakalandı, ancak Gupta’ya karşı kanıtlar daha az zorlayıcıydı. İddia makamı, iki kişi arasında sadece bir tane önemli konuşma yaptı ve Rajaratnam, iddia edildiği gibi bilgi savcılarının ticaretini yapmadı.

Jüri, Gupta’nın davranışının modeline ikna olmuş gibi görünüyor. Savcılar, Rajaratnam’ı aradığını ve yönetmen olarak görev yaptığı şirketlerde yaşanan gelişmeleri öğrendikten sonra tekrar tartıştığını savundu.

içerik paylaş 150x150 - Yıldızlı İçerik Paylaş

Yıldızlı İçerik Paylaş

arrakaka 150x150 - Sir Richard Arkwright Kimdir ve Dokuma Tezgâhı Mantığı

Sir Richard Arkwright Kimdir ve Dokuma Tezgâhı Mantığı