Bilardo ve Bilardo çeşitleri

bbilardo - Bilardo ve Bilardo çeşitleri

BİLARDO. Bir bilardo masasında toplar ve isteka ile çeşitli oyunlar oynanabilir. Bu oyunların başlıcaları, 600 yıllık bir geçmişi olan bilardo, snooker ve delikli bilardo ya da çanaktır. Snooker 20. yüzyılın başında oynan­maya başlanmış, dünyanın birçok ülkesinde, özellikle de İngiltere, Kanada ve Avustralya’ da çok yaygınlaşmıştır. Delikli bilardonun masası daha küçüktür ve birkaç çeşidi vardır.

Bilardo masası özel ölçülerde yapılmış ah­şap, kenarları yükseltilmiş ve yeşil çuha ile kaplanmış bir masadır. Gene yeşil çuha kaplı kauçuk bantlarla çevrelenmiştir. Masanın dört köşesinde ve uzun kenarlarının orta noktalarında, toplam altı delik bulunur. Oyunda amaç, isteka denen uzun tahta sopay­la yeşil çuha üzerindeki toplara vurarak, de­liklere sokmaktır. İstekanın ucunda küçük bir deri parçası takılıdır ve bu deri sık sık tebeşir-lenerek vuruş sırasında kayması önlenir. Bi­lardo topları 19. yüzyıl sonlarına kadar fildi-şinden yapılırdı. Günümüzde daha çok sente­tik malzeme kullanılmaktadır.

Masanın kısa kenarına paralel olan çizgiye engel çizgisi ya da vuruş çizgisi, bu çizgi ile kenar arasında kalan küçük bölgeye “balk” denir. Merkezi, aynı zamanda engel çizgisinin orta noktası olan yarım daireye “D” adı verilir. Bilardo ve snookerde, bir oyuncu, topu deliğe düşürdükten sonraki her vuruşu “D” içinden yapar. Buna “elden oynama” denir.

Bilardo

Bilardoda masa delikli ya da deliksiz olabilir. İngiliz bilardosu da denen delikli masa bilar­dosu, daha çok İngiltere’de ve geçmişte bu ülkeye bağlı ülkelerde yaygındır. Fransız bi­lardosu deliksiz masada ve Kara Avrupası’n-da oynanır.

İngiliz bilardosu ikisi beyaz, biri kırmızı üç topla oynanır. Beyazlardan birinin üzerinde iki siyah nokta vardır. Oyunculardan biri “benekli”yi, öbürü “düz” beyazı vuruş topu olarak seçer. Masada, üçü uzunlamasına sıra­lanmış, öbür üçü de engel çizgisi üstünde yer alan toplam altı nokta bulunur. Uzunlaması­na sıralanmış olanlar bilardo noktası, piramit noktası ve orta noktadır. Oyunun başında kırmızı top bilardo noktasına konur. Oyuncu vuruş topunu “D” içinde istediği yerden kullanır. Sayı yaptığı sürece oyunu sürdürür. İlk oyuncu sayı yapamadığı ya da hatalı vuruş yaptığı zaman oyun el değiştirir. Oyunun amacı vuruş topunu öbür iki topa vurdurarakta da vuruş topuyla bir topu ya da her ikisini deliklere düşürerek sayı elde etmektir. En çok sayısı olan oyunu kazanır.

Fransız bilardosu da denen deliksiz masa bilardosu ikisi beyaz, biri kırmızı üç topla oynanır. Burada amaç istekanın yardımıyla beyaz toplardan birini öbür iki topa vurdura­rak karambol yapmak yani sayı kazanmaktır. Başlangıç vuruşunda, beyaz top önce kırmızı topa vurdurulmahdır, oyunun devamında ön­ce öbür beyaz topa da çarptırılabilir. Sayı ka­zanamayan oyuncunun yerine öteki geçer ve oyun sürer.

bilardo - Bilardo ve Bilardo çeşitleri

Snooker

Çok tutulan İngiliz kökenli bir bilardo oyunu­dur. 22 topla oynanır. Vuruş topu beyazdır ve her iki oyuncu da aynı topu kullanır. Her biri 1 sayı değerinde 15 kırmızı top vardır. Öteki toplar, çeşitli renklerdedir ve renklerine göre sayı değerleri değişir. Sarı top 2, yeşil top 3, kahverengi top 4, mavi top 5, pembe top 6 ve siyah top 7 sayı değerindedir.

Oyuncu, sayı kazanmak için vuruş topuyla öteki toplan deliklere göndermeye çalışır. Oyunun başında kırmızı toplar masanın üst bölümüne yakın bir yerde bir üçgen oluştura­cak biçimde dizilir. Öbür toplar da masa üzerinde belirli yerlere konur. Oyuncular bir kırmızı, bir başka renkten olmak üzere, kır­mızılar bitinceye kadar topları deliklere dü­şürmeye çalışırlar. Düşen kırmızı toplar delik­lerde kalırken, öbürleri alınıp kendi noktala­rına yeniden yerleştirilir. 15 kırmızı top bittik­ten sonra, renkli toplar sarıdan siyaha doğru sırasıyla oynanır. Siyah topun deliğe düşürülmesiyle oyun sona erer. Bilardoda olduğu gibi snookerde de hüner, sayı getiren her vuruştan sonra, yeni bir sayı daha yapabilmek için, vuruş topunu uygun bir yerde durdurabil­mektir.

 

Delikli Bilardo

ABD ve Kanada’da çok yaygın bir bilardo çeşididir. Bir başka adı da “çanak”tır. Snoo­kerde olduğu gibi 15 top üçgen biçiminde toplanır ve her iki oyuncu da aynı vuruş topunu kullanır. Sekiz topu deliğe düşüren oyuncu oyunu kazanır. Önemli olan, vuruşu yapacak kişinin hangi topu, hangi deliğe düşüreceğini önceden bildirmesidir. Delikli bilardonun, kuralları biraz daha değişik olan türleri vardır.

yararlanma 150x150 - Yıl olmuş 2018 ben Bilgisayarı Nasıl Kullanacağım Diyenler İçin Prospektüs

Yıl olmuş 2018 ben Bilgisayarı Nasıl Kullanacağım Diyenler İçin Prospektüs

Screenshot 2 150x150 - Kadınların Cesareti Hafife Alınmaz !

Kadınların Cesareti Hafife Alınmaz !