Balon Deyip Geçme

Tarihteki ilk balon, hayvan mesane­sinin şişirilmesiyle yapılmıştır. Bu balonlar, aralarında Galileo’nun da bulunduğu bilim insanları tarafın­dan hava ağırlığını ölçme amacıyla kullanılmıştır. Bugün çocukların eğ­lenceli oyuncakları ve özel gün süs­lemelerinin vazgeçilmezi olan ren­garenk balonlar, kauçuk ağacından elde edilen lateksten üretilmektedir .

Bilimsel adı tetraodontidae olan balon balığı, genellikle tropikal su­larda yaşar ve 120 türü mevcuttur. Halk arasında kirpi balığı olarak da bilinen balon balığı, tehlike du­rumunda içine su çekerek bir balon gibi şişer. Balığın üzerindeki diken­ler, siyanürden bin üç yüz kat daha zehirli olan tetradoksin maddesi içerir .

Alt kısmı balon,üst kısmı ise ince bir boru şeklinde yapılan ve kimya laboratuvarlarında kullanılan balon cam kaplar ,balon joje olarak da bilinir.Hacmi 25 milimetreden 10 litreye kadar değişen balon cam kaplardan ,çözeltilerin hazırlanması ve saklanmasının yanı sıra ısıtma ve kaynatma gibi işlemler içinde faydalanılır.

Gökyüzüne uçmanın en eğlenceli araçlarından sıcak hava balonu yanmaz kumaştan yapılır ve üst kısmında bulunan ateşleme sistemi saye­sinde dikey olarak yükselip alçalır. Balona yön vermek içinse doğru rüz­garı yakalamak gerekir. Ülkemizde sıcak hava balonunun keyfi sürüle­bilecek yerlerin başında peribacaları diyarı Kapadokya gelir.

Çizgi romanlarda kullanılan konuşma balonları ,anlatımın tamamlayıcısı ,çizerin seneryosuna uygun olarak geçen diyalogları içerir.

Meteoroloji balonu hava durumu tahmin çalışmalarında dikey ölçüm yapmak için kullanılır.

Kaybetmeden Değerini Bil!

Afrikada Kıtlık ve Açlık Var !!