Aşil ‘in Hikayesi , Truva savaşı

aşil ve truva savaşı

aşil ve helen 758x461 - Aşil 'in  Hikayesi ,  Truva savaşı

Aşil ‘in Hikayesi , Truva savaşı

AŞİL ya da AKHİLLEUS, Homeros‘un İlyada destanında anlatılan Truva Savaşı‘nda, Yu­nan ordusunda dövüşen büyük bir savaşçı ve kahramandı.
Kader tanrıçası, Aşil doğmadan önce, bir deniz tanrıçası olan annesi Thetis‘e oğlunun genç yaşta öleceğini söylediği için, Thetis endişeye kapılır ve bebeği Styks Irmağı‘na götürerek suya daldırır, çünkü ırmağın büyü­lü sularının bütün yara ve hastalıklara karşı koruma sağladığı inancı yaygındır. Ne var ki, Aşil’in bedeninin bir bölümüne, annesinin tuttuğu topuğuna su değmez.
Yıllar sonra, Truva Savaşı çıktığında oğlu­nun da savaşmak zorunda kalacağından kor­kan Thetis, Aşil’i kız gibi giydirir ve Skyros kralının sarayında, kadınların arasında saklar. Oysa burada Odysseus ya da Ulysses adlı Yunanlı savaşçı onu fark eder ve Aşil gönüllü olarak Odysseus’la birlikte savaşa katılır.
Aşil, en cesur ve yiğit savaşçı olarak kısa sürede Yunanlılar arasında ün kazanır. Sava­şın onuncu yılında, Briseis adlı bir köle yüzünden Yunan Kralı Agamemnon ile arası açılır ve kızdığı için savaşmaktan vazgeçer. Aşil’in savaştan çekilmesi, Truvalılar’ı sevin­dirirken, Yunanlılar’ı güç durumda bırakır. Sonunda Yunanlılar, Aşil’i zırhını ve silahları­nı arkadaşı Patroklos’a vermeye razı ederler. Böylece Patroklos, Aşil’in askerlerinin başına geçerek savaşacak, Truvalılar da büyük savaş­çının döndüğünü sanacaklardır. Ancak Tru-valı Hektor savaşta Patroklos’u öldürür. Bu­na çok üzülen Aşil, arkadaşının öcünü almak için savaş alanına geri döner. Hektor’u öldü­rür ve bedenini Truva kentinin duvarları boyunca sürükler.
Oysa Aşil de yakında ölecektir. Hektor‘u öldürmesinden kısa bir süre sonra, Hektpr’un kardeşi Paris, Aşil’e zehirli bir ok atar. Tanrı Apollon’un yönlendirdiği ok, Aşil’in bedenin­de Styks Irmağı’nın sularının değmediği tek yer olan topuğuna girer. Aşil bu yara yüzün­den ölür.

balinba 150x150 - ASALAK AYIKLAYICI BALIKLAR

ASALAK AYIKLAYICI BALIKLAR

aslan 150x150 - Ormanların Kralı "Aslanlar"

Ormanların Kralı “Aslanlar”