5G’yi Kullanan İlk Ülke Olacağız !

5g - 5G'yi Kullanan İlk Ülke Olacağız !

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Türkiye’nin sG’yi dünyada ilk kullanan ülke olmasına yönelik programlarını yaptıklarını belirterek, “2020’de 5G hizmetini topluma sunmayı planlıyoruz” dedi.

Bakan Turhan, yeni nesil haberleşme teknolojisi 5G ile ilgi­li sürecin nasıl işleyeceği konusunda değerlendirmelerde bulundu. 5G çalışmaları çerçevesinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi çatısı altındaki firmaların tüm iletişim sistemlerini yerli ürün olarak geliştirmek üzere güç­lerini birleştirdiğini kaydeden Bakan Turhan, TÜBİTAK’ın da destek vermesini teminen imzaların atıldığını ifade etti.

Bakan Mehmet Cahit Turhan, yaklaşık 253 milyon lira yatı­rımla gerçekleştirilecek 5G sistemlerinin tamamen yerli ürün olarak piyasaya çıkarılacağını belirterek, “Dünyadaki ülke­ler sG’ye 2022’de geçmeyi planlıyor. Bizimle birlikte Güney Kore de bu konudaki çalışmaları hızlı yürütüyor. Biz 2020’de 5G hizmetini topluma sunmayı planlıyoruz. 5G, yüksek ka­pasiteli hızda internet ve iletişim hizmetini, daha çok sektöre hizmet verme imkanım gündeme getiriyor. Bunları yaptığı­mızda bu teknolojiyi ilk defa kullanan ülke konumuna gelmiş olacağız” dedi.

Ekran Alıntısı 150x150 - Atamızı saygı ve minnetle anıyoruz!

Atamızı saygı ve minnetle anıyoruz!

pullar 150x150 - Kadın Haklarının Türk Pullarında temsili

Kadın Haklarının Türk Pullarında temsili